Megkezdődőtt a mocsári békák násza a Dráva mentén!
A korábbi évek aszályos, száraz időjárása után az elmúlt év őszén jelentős csapadék hullott a Dráva mentén, melynek következtében a kisvizek egy része (lápok, mocsarak) víz alá került – írja a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága honlapján.
Felhívják a figyelmet, hogy a hirtelen tél végi felmelegedésnek köszönhetően a kétéltűek számára a peterakáshoz megfelelő sekély vizű tavacskák alakultak ki. A nemzeti park területén a vizes élőhelyek fejlesztése során készült műtárgyak lehetőséget biztosítanak a vizek megtartására is. Az elmúlt hetekben többször végigjárták ezen vízfelületek egy részét, és örömmel tapasztalták, hogy az erdei béka és a pettyes gőte már felkereste az ott található peterakó helyeket. Nagy örömükre szolgált, hogy a több éve nem látott mocsári béka (kék béka) násza is megkezdődött.
A fotón mocsári békák és petecsomóik láthatóak.
(Szöveg és fotó: Horváth Zoltán)
Hangsúlyozták, hogy bízunk abban, hogy ezen állományok – ha az időjárási körülmények megfelelően alakulnak – újra be tudják népesíteni nászhelyeiket.
Sok helyen kezdődik a békavonulás
“Véget ért a téli álom, elindultak a kétéltűek, vigyázzunk rájuk” – kéri közösségi oldalán a Királyréti Erdei Iskola és Látogatóközpont.
Juhász Lilla, a Királyréti Erdei Iskola és Látogatóközpont munkatársa szerint a tavaszias, meleg esős napokon egyre nagyobb tömegben indulnak meg a kétéltűek szokásos szaporodóhelyeik, a kisebb-nagyobb vizes élőhelyek irányába.
A BÉKÁK GYAKRAN JELENTŐS TÁVOLSÁGOKAT IS MEGTESZNEK.
A szakértő szerint a legnagyobb egyedszámban barna varangyokkal találkozhatunk. De megkezdhetik a vonulásukat az erdei és gyepi békák, a barna ásóbékák, a zöld levelibékák. Utunkat keresztezhetik az unkák, sőt pettyes gőték és szalamandrák is felbukkanhatnak már az utakon, útszéleken.
Védett állatok kerülhetnek veszélybe
“A kétéltűek bolygónk egyik legsúlyosabban veszélyeztetett élőlénycsoportja. Nem csak a vizes élőhelyek szennyezése, leromlása, elvesztése, hanem a tömeges közúti gázolások miatt is” – magyarázza a szakértő. Hozzáteszi, a hűvösebb esti órákban is még meleg, nedves aszfalton a békák gyakran elidőznek
“Ráadásul a varangyok nem ugrálnak, hanem komótosan másznak. Így különösen nagy számban esnek áldozatul a gépjármű forgalomnak” – hangsúlyozza.
Juhász Lilla azt mondja, vándorlásukat jelentős mértékben segíthetjük körültekintő (lassú és óvatos) vezetéssel – főleg az esős időszakokban. Emellett békamentő akciókkal, terelőhálók építésével is támogathatjuk a kétéltűeket.
Visegrádon terelőket telepítettek a békavonulás idejére
Idén korán beköszöntött a tavasz, ébredeznek már a kétéltűek is az erdőkben – adta hírül weboldalán a Duna-Ipoly Nemzeti Park. A nemzeti park munkatársa, Hock Ferenc szerint, amennyiben a hőmérséklet tartósan 10 fok felett marad és megérkezik mellé a várva-várt csapadék is, hamarosan tömegesen fognak elindulni a szaporodóhelyek felé. Az akció részletei és az arról készült fotók ebben a cikkünkben tekinthetők meg.
(Forrás: DDNPI)