Image default

Megkezdődött az őzek násza: hevesen és kitartóan udvarolnak a bakok kiszemelt őzsutáknak

Megkezdődött az őzek násza: hevesen és kitartóan udvarolnak a bakok kiszemelt őzsutáknak – tudatta cikkében a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága. 

Mint írják, beköszöntött a július, elérkezett az őzek nászának ideje. Az üzekedési időszak egészen augusztusig is eltart. Őzekkel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkban is találkozhatnak a látogatók.

A természetben az őzbakok már az üzekedés lázában égnek és saját territóriumukat készek az idegen bakoktól megvédeni. A territórium birtoklása és annak minősége meghatározza, hogy egy-egy bak a párzási időszakban hány sutával párosodhat. Ilyenkor a bakok, a külvilágot szinte teljesen figyelmen kívül hagyva, lehajtott fejjel, a földet szimatolva próbálják beazonosítani az arra járó ivarzó suták nyomát.

A párzás többnapos, kitartó udvarlás eredménye, mely során a bak a kiválasztott sutát körbe-körbe kergeti. Ekkor az aljnövényzetben úgynevezett „ördöggyűrű”, kör alakú, jellegzetes taposási nyom keletkezik.

A párzás és a termékenyülést követően az őzek esetében az embrió fejlődése néhány osztódást követően a szedercsíra (morula) stádiumban leáll és az embrió csak december végén, január elején, ágyazódik be. A magzati fejlődés, csak ezt követően folytatódik. A késleltetett beágyazódás miatt a vemhesség ideje akár több mint 300 nap is lehet.

Az őzsuta jellemzően két őzgidát ellik, de előfordulhat egy, három, sőt nagyon ritkán a négy utód is.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjának őz kifutójában jelenleg egy négy éves őzbak, három suta és egy gida társaságában tekinthető meg.

Fokozott figyelemmel a közutakon!

Mivel ilyenkor az állatok nem vagy kevésbé törődve a veszéllyel jelentősen többet is mozognak, mint máskor, emiatt a közutakon is sűrűbben jelenhetnek meg, akár nappal is, ami fokozott figyelmet igényel az autósoktól, főként a táblával jelzett helyeken.

Fontos megjegyezni, hogy az Országos Vadászati Védegylet hazánk őzállományát tetemes, több mint 374 ezer egyedre becsüli. Korábbi cikkünkben mi is felhívtuk a figyelmet, hogy párzás idején az egymást kergető állatok aktívabbak, figyelmetlenebbek, akár fényes nappal is kiszaladhatnak az útra. Nem véletlen, hogy a csaknem 6500 nagyvadelütésből több mint 5000 esetben őzet gázolnak el, jelentős részüket pontosan ebben az időszakban

(Forrás: KMNPI, Fotó: Filip Nasaly)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Leválasztották a borjúgulyát

Viki

Rejtett madárfészkekre bukkanhatunk: melyik kié?

Viki

Jégen rekedt őzikét mentettek a tűzoltók

magyarallatvedo