Image default

Ökológiai katasztrófa Budapesten – Kiszáradt az utolsó védett mocsár is

A Merzse-mocsár Természetvédelmi Terület vagy egyszerűen Merse-mocsár egy 1977 óta helyi védettséget élvező természetvédelmi terület – volt – Rákoshegyen.

A fővárosi védettségű természetvédelmi övezet tele van növényritkaságokkal, gazdag madárvilággal és Budapest egyik legháborítatlanabb vizes élőhelye volt, mivel a hetek óta tartó kánikulában sajnos kiszáradt – számolt be róla az Index. A mocsaras terület a rákoskerti vasúti megállótól déli irányban, mintegy 10-15 percnyi sétával volt megközelíthető a repülőtér irányában elindulva.

A mocsárban magas sásos, nádas, bokorfüzes, fűz-nyár ligeterdő és száradó kékperjés láprét is volt, a már említett védett növény- és madárfajok mellett. A területen barna rétihéjjákkal is találkozhattunk, az olyan nádi és vízimadarak mellett, mint a barkóscinege, a nádirigó, a vízityúk, a bölömbika, valamint egyéb nádiposzáta- és récefajok.

A madarakon kívül fellelhetőek különböző békafajok (erdei béka, barna varangy, barna ásóbéka, zöld levelibéka), vízisikló és mocsári teknős is élt itt, utóbbiból a legtöbb egyed itt talált otthonra a fővárosban. A mocsarat körülvevő réten, bokorfüzesben és fűz-nyár ligeterdőben más madarak is megfigyelhetőek voltak, mint például a gyurgyalag, a kakukk, a sárgarigó, a búbos banka, a tövisszúró gébics, a fülemüle, a karvaly, az egerészölyv vagy akár a már említett, ritka vörös vércse is. Nagyszámú fácán, és fogoly is élt itt. A többféle vadászható faj (fácán, fogoly, nyúl, őz, vörös róka) mellett pedig a védett menyét is felbukkant – írja az Agroinform.

A Merzse-mocsár területe 1991 és 2003 között már átesett egy rehabilitáción, melynek akkor sikerült megállítani a területfogyást. A mocsár területe a 19. század eleje óta fogyott folyamatosan, a szabad vízfelület az idei kánikula előtt már csupán néhány száz négyzetméterre rúgott, ami töredéke a nyolcvanas években leírtaknak, mely szintén csak töredéke az eredeti méreteknek. Az okok között szerepel az elmúlt évtizedek aszályos időjárása, a terület és a környezetének ember általi átalakítása (repülőtéri építkezések, vízelvezető árkok létesítése a mezőgazdasági területeken, csatornázottság bővülése, amelyek jelentős vízmennyiséget vontak el a vízgyűjtő területről).

Remélhetőleg a helyzet jobbra fordul, mielőtt a vizes élőhely állatai és növényei végleg múlttá lesznek a felforrósodott város peremén, ami nem becsülte őket annyira, hogy megmentse az életüket és az élőhelyüket.

magyarallatvedelem.hu, fotók: Merzse-fan Facebook oldal

KAPCSOLÓDÓ

Ökológiai katasztrófa: tömegesen pusztulnak az állatok egy szennyezés miatt

magyarallatvedo

A vízi élővilág 95 százaléka elpusztult a kamcsatkai ökológiai katasztrófában

magyarallatvedo

Több, mint 100 tonna döglött hal sodródott a népszerű üdülőhelyre

magyarallatvedo