Az állatkerti látogatók gyakran mutogatnak fotókat és videókat a gorilláknak, ami meglepő módon függőséghez vezethet ezeknél az állatoknál is – írja a Wall Street Journal.
A jelenség különösen érinti a gorillákat, amelyek genetikai állománya 96 százalékban megegyezik az emberekével. Emiatt számos észak-amerikai állatkert korlátozni kezdte a gorillák képernyőidejét, és a látogatók segítségét kérte.
Korlátozzák a mobilhasználatot az állatkertek
Torontóban például táblákat helyeztek ki, amelyek arra kérik a látogatókat, hogy ne mutogassák okostelefonjaikat az állatoknak.
Ezek az eszközök ugyanis jelentős mértékben megváltoztathatják az állatok viselkedését.
A legtöbb helyen a látogatók elfogadták a kérést, azonban a San Diego-i Állatkertben, ahol rendszeresen fordulnak meg online tartalomgyártók, hogy közös videókat készítsenek az állatokkal, a kérés süket fülekre talált. Többen úgy vélik, hogy ez megfosztja őket fontos élményektől, és attól tartanak, hogy akár ki is tilthatják őket az állatkertből.
A gondozók és a szakértők véleménye
Beth Armstrong természetvédő szerint alapvetően fontos lenne, hogy az emberek megértsék, milyen káros hatással lehet az állatokra a technológia túlzott jelenléte. Több gondozó is jelezte, hogy
a gorillák szinte produkálják magukat, remélve, hogy képernyőidőt kapnak jutalomként.
Armstrong szerint sokkal jobb lenne, ha a látogatók inkább letennék a mobiljaikat, és élőben élveznék az állatok csodálatos viselkedését, anélkül, hogy elvonnák a figyelmüket.
A probléma azonban nem csak Torontóban van jelen, világszerte több állatkertben is hasonló helyzet alakult ki. Az állatkerteknek tehát új stratégiákat kell kidolgozniuk annak érdekében, hogy megóvják a gorillákat és más állatokat a technológia káros hatásaitól. Az emberek együttműködése és megértése kulcsfontosságú lehet ebben a folyamatban, hogy biztosítani tudják az állatok jólétét és természetes viselkedésének megőrzését.
Magyar Állatvédelem