Egy friss tanulmány rávilágított arra, hogy a túltenyésztés miatt a mopszok egészsége olyannyira megromlott, hogy már nem is tekinthetők tipikus kutyáknak.
Az IFLScience vizsgálata szerint az állatok a tenyésztés hatására olyan mértékű légzési és agyi nehézségekkel küzdenek, hogy a fajta teljesen elkülönült más, mainstream kutyáktól.
A mopszok és a többi, jelentősen benyomott orrú „dizájner kutyák”, így a buldog és a boxerek rövidfejű fajtáknak számítanak. Az egyedi fejforma különböző problémákkal, például légzési nehézségekkel jár. Ezen fajták az utóbbi időkben igen népszerűvé váltak, a tenyésztők pedig arra törekednek, hogy még rövidebb pofát érjenek el – írja a 24.hu.
A szakértők a közelmúltban mintegy négyezerháromszáz mopsz mintáit vetették össze közel huszonkétezer ezer nem mopszéval, hogy felmérjék negyven gyakori rendellenesség kockázatát az állatoknál.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Az eredmények alapján a mopszoknál a többi kutyához képest 1,86-szor nagyobb az esélye egy vagy több betegség kialakulásának.[/perfectpullquote]
A negyven betegségből huszonhárom jelentkezik nagyobb valószínűséggel ezen fajtánál. A leggyakoribb probléma az obstruktív légúti szindróma, itt a kockázat majdnem ötvennégyszeres.
A mopszok hét rendellenesség esetében jól szerepeltek, ezek közé tartozik a szívzörej és az agresszió. Összességében ugyanakkor
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]a fajta egészségi szempontból így is veszélyeztetettnek bizonyult,[/perfectpullquote]
a problémák többsége az egyedi koponyaformának és méretnek tudható be.
(Forrás: 24.hu, fotók: Canva)