Május 8-án a szamarak világnapját ünnepeljük, ebből az alkalomból pedig a Fővárosi Állat- és Növénykert több elterjedt tévhitet is tisztázott ezekről a sokszor félreértett állatokról.
A házi szamár évszázadok óta az ember társa, mégis számos negatív jelző kapcsolódik hozzájuk. Pedig a valóság egészen más képet mutat.
Egyáltalán nem buták
A „ne légy szamár” kifejezés miatt sokan az ostobasággal azonosítják őket, holott a szamarak kifejezetten intelligens állatok.
Kutatások szerint kiváló memóriával rendelkeznek: akár évekkel később is képesek felismerni embereket, állatokat vagy helyeket.
A „makacsság” valójában túlélési ösztön
A szamarakat gyakran csökönyösnek tartják, de viselkedésük mögött valójában erős önfenntartási ösztön áll.
Ha bizonytalannak vagy veszélyesnek érzik a helyzetet, egyszerűen nem mozdulnak tovább. Ez nem dac, hanem tudatos védekezési stratégia.
Kiváló alkalmazkodók
A „nincs ló, jó a szamár” mondás sem túl igazságos velük szemben. A szamarak rendkívül kitartóak, szívósak és jól alkalmazkodnak a szélsőséges körülményekhez.
Őseik, az afrikai vadszamár forró, száraz vidékeken éltek, ezért a szamarak kiválóan tűrik a hőséget és a vízhiányt. Hosszú füleik segítik a hőleadást, kemény patáikkal pedig a köves terepen is biztosan mozognak.
Donnal is találkozhatnak a látogatók
A budapesti állatkert Parasztudvarában él Don, a herélt házi szamár, aki a hucul lovakkal közös karámban lakik.
A látogatók a Parasztudvari pajtások LégyOtt! program keretében minden nap közelebbről is megismerhetik Dont és társait.
Magyar Állatvédelem


