Bár a helyiek általában farkasok támadásáról számoltak be, most a DNS-vizsgálatok helyretették a kérdést – tette közzé a HVG.
Az elmúlt egy évben Erdőkövesden, Mátranovákon, Kácson és Miskolcon is ragadozók támadtak haszonállatokra, ezeket az eseteket a beszámolók alapján farkasoknak tulajdonították. Mátranovákon a helyiek arról számoltak be, hogy a farkasok a szarvasokat és az őzeket beűzik a településre. Februárban egy hatalmas gímszarvasbika menekült a faluba, az állat annyira súlyosan megsebesült, hogy le kellett lőni.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága szerint azonban nem farkasok voltak a támadók, hanem minden esetben kutyák. A szakemberek a helyszíneken a harapásnyomokból, illetve az ottmaradt szőrből DNS-mintákat vettek, és azok nem mutattak egyezést a hazai farkasok DNS-eivel. Annál inkább a kutyákéval, az erdőkövesdi és mátranováki esetnél ráadásul nem is egyet mutattak ki, vagyis több vett részt a támadásban.
A nemzeti park közleménye szerint ezek az eredmények összecsengenek az elmúlt években tapasztaltakkal, vagyis a farkasoknak tulajdonított eseteknek csupán a töredéke igazolható. Azt írják, a vadászható fajok rendszeres és természetes fogyasztói a hazai nagyragadozók, a farkasok, azonban számos esetben az elkövetők kóbor kutyák, ahogy a mátranováki gímszarvas esetében is.