Nyolc delfin pusztult el, miután egy New Jersey-i strandon partra vetődtek – közölte a szomorú hírt a The Guardian.
A New Jersey-i székhelyű Marine Mammal Stranding Center (MMSC) szerint a nyolc delfinből álló csorda kedd reggel vetődött partra az állam legdélebbi városában, Sea Isle Cityben. Mire az állatmentők megérkeztek, a delfinek közül kettő elpusztult. A másik hat állapota „gyorsan romlott” – közölte az MMSC a Facebookon.
Egy szemtanú, Tim Ramsey a CBS-nek nyilatkozott: „Hat nagy delfin csapkodott a parton, én pedig kábé 30 másodpercig álltam megdöbbenve.”
Fél tucatnyi rendőr és mentő órákon át tengervizet öntött a delfinekre, eredménytelenül.
„A maradék hat delfint az állatorvosunk megvizsgálta, és az állapotuk gyorsan romlott” – mondta az MMSC.
„A további szenvedés megelőzése érdekében a delfinek humánus elaltatása mellett döntöttünk, mivel az óceánba való visszahelyezésük csak meghosszabbította volna elkerülhetetlen halálukat.
„Mind a nyolc delfint az NJ állami laboratóriumba szállították azonnali boncolásra. Osztozunk a nyilvánosságnak e gyönyörű állatokért érzett fájdalmában, és reméljük, hogy a boncolások segítenek majd megérteni a partra vetődésük okát.”
A delfinek halála kevesebb mint egy héttel azután következett be, hogy két delfin partra vetődött és elpusztult egy másik New Jersey-i strandon.
Az MMSC szerint az egyik felnőtt delfin már halott volt, mire a mentők megérkeztek. A mentők kimentettek egy borjút, de miután egy klinikára szállították, az állatorvosi vizsgálat megállapította, hogy „rendkívül legyengült állapotban van, és nem maradhat életben”. Az orvosok ezután az elaltatás mellett döntöttek.
A múlt hónapig legalább kilenc halott bálnát sodort partra a víz New Jersey partjainál ebben az évben; a Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (Noaa) „szokatlan halálozási eseménynek” nevezte ezeket a haláleseteket.
Egyesek a haláleseteket a New Jersey partjainál épülő szélerőműparkoknak és turbináknak tulajdonítják. Az ilyen állítások szerint a tengeri szélerőművek által keltett zaj megzavarja a cetek navigációs rendszerét.
Az év elején a Clean Ocean Action nevű természetvédelmi nonprofit szervezet „a közelmúltban bekövetkezett parta vetődések azonnali és teljesen átlátható kivizsgálását követelte a szövetségi ügynökségektől”, és felszólított „a tengeri szélenergia-ipar összes meglévő geotechnikai és fejlesztési tevékenységének leállítására”.
A tudósok vitatták ezeket az állításokat.
„Nincs bizonyíték, amely alátámasztaná azt a feltételezést, hogy a szélerőmű-fejlesztéssel kapcsolatos területjellemző felmérésekből származó zaj … bálnák elpusztulását okozhatná, és nincs konkrét kapcsolat a közelmúltban bekövetkezett nagy bálnaelhalálozások és a jelenleg folyó felmérések között” – közölte a Noaa.
(Forrás: The Guardian, Fotók: 6abc)
Magyar Állatvédelem