Image default

Innen tudhatod, hogy örökbefogadott kutyád már jól érzi magát és beilleszkedett a családodba

A kisállatok örökbefogadása hatalmas öröm, ugyanakkor nagy kihívás is, hiszen a beilleszkedés folyamata nem mindig zökkenőmentes. A környezet megváltozás, más állatok, vagy emberek közelsége, az esetleges korábbi traumák megnehezíthetik, de akár meg is könnyíthetik mindezt.

Vannak azonban olyan egyértelmű jelek, amik alapján a gazdik biztosak lehetnek abban, hogy a négylábú már otthon érzi magát az új családjában.

1. Játékosság és érdeklődés

A boldog kutyák aktívak és kíváncsiak. Egyértelműen pozitív jelként értékelhetjük, ha a kis kedvencünk gyakran játszik, kíváncsi a környezetére, és szívesen fel is fedezi azt. Ez ugyanis arra utal, hogy végre biztonságban érzi magát.

2. Kialakult evési szokások

Az étvágy változása sok mindent elárulhat egy kutyáról, a sanyarú körülmények közül érkező állatok esetében pedig a habzsolás a jellemző. Amennyiben a kutyus annyit eszik, amennyire valóban szüksége van, jó az étvágya, táplálkozás közben pedig a viselkedése nyugalmat áraszt, örülhetünk.

3. Szociális kapcsolatok kialakulása

A kutyák társas lények, és szükségük van társas kapcsolatokra. Ha a kutya szívesen közeledik más házikedvencekhez vagy a családtagokhoz, és kedvesen viselkedik, akkor bizonyára sikeres volt a beilleszkedése.

4. Kifejezi a bizalmát

A kutyák testbeszédükkel tudják kifejezni a gazdájuk iránti bizalmukat. Ilyen az, ha a hátukra fekszenek és a hasukat az égnek meresztik.

5. Sikeresen szocializálódott

A beilleszkedés szerves részét jelenti a szocializáció, azaz az, hogy a kutya ismeri és betartja az alapvető viselkedési szabályokat. Az a kutyus, aki sikeresen beilleszkedett új otthonába, megérti, hogy mit szabad neki és mit nem, szépen sétál, és barátságos más állatokkal, illetve emberekkel.

6. Sugározza a nyugalmat

A kiegyensúlyozott kutya magabiztos és megnyugodott. A fesztelen testtartás, a laza fark és a nyugodt szemek mind azt jelzik, hogy a kutya nincs stressz alatt, és elégedett az otthonában.

Az örökbefogadott kutyák beilleszkedése egy szép és érzelmekkel teli folyamat. Fontos azonban megérteni, hogy minden állat más-más körülmények között érkezett a családokba, más hatások érték őket, így az alkalmazkodási, beilleszkedési idejük eltérő. A figyelem, türelem és szeretet mind olyan tényezők, amelyek elősegíthetik ezt a sokszor embert és kutyát próbáló folyamatot.

Magyar Állatvédelem, fotók: Unsplash

KAPCSOLÓDÓ

“A mentett állatnál hálásabb társ nincsen” – első Országos Macskavédő Konferencia

Marci

Mit jelent a “beragadt kutya” fogalma?

Viki

Leállította az örökbefogadást egy állatmenhely, mert sokan menhelyi kutyákkal kerülnék el a kijárási tilalmat

magyarallatvedo