A tollgyűjtésből, amit ilyenkor fiókanevelési időszak végén csinál a BNPI őrszolgálata, biztosra tudják, hogy a tojó már 2005-ben, azaz 20 éve itt költő madár.
A videón látható, kifejlett „öreg” parlagi sasokkal Kömlő (Dél-Hevesi Tájegység) határában találkozott a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának kollégája, Sasvári János természetvédelmi őr. Hivatalosan ők az „agyagosi parlagi sas pár”. A videón, amelyikük először táplálkozik, az a fizikailag erősebb madár, a tojó, amelyik körbetáncolja pedig a nyurgább hím. A ritka pillanatról a BNPI Facebook oldalán számoltak be.
Ragadozómadaraknál a tojó általában erősebb testalkatú. Ez a fizikai nagyság a tojásrakáshoz, fészek- és fiókavédelemhez kell. A hímek kisebbek, nyurgábbak, vadászathoz inkább ez a fordulékonyság kell, hogy a kotló és fiókát nevelő tojót el tudja látni táplálékkal.
Az agyagosi egy nagyon sikeres pár, általában 2-3 fiókát nevelnek, ami jelzi, hogy nagyon jó élőhelyen élnek és kellően agilisek ezt a revírt megtartani.
A tollgyűjtésből, amit ilyenkor fiókanevelési időszak végén csinál az őrszolgálat, biztosra tudják, hogy a tojó már 2005-ben, azaz 20 éve itt költő madár volt.
Legutoljára 2022-ben volt genetikailag azonosítva a gyűjtött toll, de azóta nagy valószínűség szerint nem volt változás, mert megfigyeléseik alapján minden ugyanaz, tehát idén 20 éve itt költő madárról van szó!
Legalább 20 éve ugye, mert 2005 előtt nem volt annyira általános a tollgyűjtés…
A genetikai tollvizsgálat az ELTE laborjában történik.
A gabonatarlón vélhetően galambot ehettek, amit alapvetően nem biztos, hogy ők fogtak meg, mert nem sólymokról beszélünk,
inkább csak kihasználhatták fizikai erejüket és elvették valamelyik másik madártól a zsákmányt.
A parlagi sasok egyébként mindenfélét megesznek. Mezei nyulat, őzet, fácánt, sünt, rókát, varjúféléket, hörcsögöt, ürgét, baglyokat. De pl. hollót, gémféléket, más ragadozómadarakat is – amit épp’ a legkönnyebb megszerezni. De a természetvédelmisek találtak már gyerekbodyt is egy fészekben… nyilván csak díszítésnek vitték be.. 🙂
Magyar Állatvédelem