Image default

Párt kapott a Jézuskától Célka, a debreceni kétpúpú teve!

Párt kapott a Jézuskától Célka, a debreceni kétpúpú teve! Biztos nagyon jól viselkedhetett egész évben, hiszen két csodaszép tevelányt is kapott egyszerre!

Hatalmas adventi meglepetés érte Céklát, a Debreceni Állatkert kétpúpú tevéjét, hiszen új társakat kapott – osztotta meg az örömhírt közösségi oldalán az intézmény.

Mint bejegyzésükben írják, idén korán jött a Jézuska hétéves tevecsődörükhöz, a múlt héten ugyanis két szépséges kanca érkezett hozzá a Veszprémi Állatkertből. A Füzike-Franciska és Fanni névre hallgató jövevények az első találkozás óta otthonosan érzik magukat Cékla társaságában.

Így a háromfős tenyészcsapat teljes harmóniában tölti idejét a kifutóban, ahol a vendégek is megcsodálhatjátok őket. Kiemelik, hogy erre a mostani hideg hónapok is remek alkalmat adnak, hiszen egypúpú sivatagi rokonaikkal ellentétben a kétpúpú tevék remekül alkalmazkodtak a belső-ázsiai őshazájukra is jellemző zord telekhez.

Hihetetlen szívós, akár a mínusz 40 Celsius-fokot is kibírja

A kétpúpú teve (Camelus bactrianus) a tevefélék családjába tartozó kétpúpú tevefajta. Az állatot általában a hideg, száraz éghajlatokon tartják, ahol a hőmérséklet akár mínusz 40 Celsius-fok is lehet. Az állat származási helye a Közel-Kelet és Közép-Ázsia, és nagyon fontos volt az ember számára a történelem során.

A kétpúpú teve az ősi nomád népek által tenyésztett állat volt, és az ősi Selyemút mentén használták a szállításhoz és a kereskedelemhez. Ma is fontos szerepet játszik a gazdaságban. A patásokat tejtermelésre, a hústermelésre és a bőrtermelésre használják. A kétpúpú teve továbbá fontos turisztikai attrakció is, és népszerű a sivatagi túrázók körében.

Az állatok számára jellemző a két púp a hátukon, amelyek energiatárolóként szolgálnak a hosszú sivatagi utazások során. Szőrzetük színe a homokszín és a sötétbarna között változhat, és hosszabb és vastagabb a téli hónapokban, hogy védelmet nyújtson a hideg ellen. Az állatoknak hosszú, ívelt nyaka és hosszú lábai vannak, amelyek segítik őket a homokban és a sivatagokon való mozgásban. A kétpúpú teve mérete jelentős, a felnőtt állatok testtömege általában 400 és 1000 kg között változik, attól függően, hogy melyik fajtájukról van szó. Az állatok hossza általában 2-3 méter közötti, a vállmagasságuk pedig akár 2 méter is lehet. Az állatok életkora általában 25-30 év, bár a jó körülmények között élő állatok akár 50 éves korukig is elélhetnek. Az állatokat az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodóképességük miatt tartják nagyon értékes állatoknak.

Akár 3 hétig is kibírják víz nélkül

Az állatok kiválóan alkalmazkodtak az éghajlati kihívásokhoz, amelyek az élelmiszerforrások szűkösségéből adódnak. Általában fűfélékkel, levelekkel és egyéb növényekkel táplálkoznak. A növényi táplálékukat általában a szárazabb időszakokban kevésbé nedves növényekből szerezik be. Jellemző, hogy nagyon hatékonyan hasznosítják az elfogyaszott növényeket, és az éhezési időszakokban képesek hetekig élni a szűkös táplálékforrásaikból. Nagyon nagy ivókapacitással rendelkeznek, és képesek hosszú ideig kibírni víz nélkül.

Az állatok akár 3 hétig is el tudnak élni ivás nélkül, mivel testükben a növényekből származó nedvességből is képesek felszívni a szükséges vizet.

A kétpúpú tevél húst is fogyaszthatnak, de ez csak ritka esetekben fordul elő. Az állatok általában akkor fogyasztanak húst, ha más növényi táplálék nem áll rendelkezésre – jellemzi őket a kedvenceink.hu.

(Forrás: Debrecen Zoo, kedvenceink.hu)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Szudáni zebra érkezett a Debreceni Állat- és Növénykertbe

magyarallatvedo

Tevecsikó született a Pozsonyi Állatkertben

Erik

Különleges kisbárány született a Debreceni Állatkertben

magyarallatvedo