A számi rénszarvas csordák így nem tudnak illegálisan átlépni majd az orosz határon, ezzel pedig Norvégia nem kevesebb, mint ötszázezer eurót takaríthat meg.
Norvégia újjáépít egy romos rénszarvaskerítést az oroszországi határa mentén az Északi-sarkvidéken, hogy megakadályozza az állatok bevándorlását a szomszédos országba. A rénszarvasok határátlépése ugyanis rendkívül költséges Oslo számára, hiszen az az oroszok számára a gyepterületek elvesztésével jár.
Az Euronews információi szerint ebben az évben negyvenkét rénszarvas lépett át Oroszországba a jobb legelők reményében.
Közel hetven éve áll a rénszarvas-gát
A norvég-orosz határ mentén húzódó rénszarvasgát 150 kilométer hosszú, és gyökerei 1954-ig nyúlnak vissza. Most a Hamborgvatnet és Storskog városok közötti körülbelül 7 kilométeres szakaszt cserélik ki. A beruházás nagyjából 320 ezer euróba kerül majd és várhatóan október elsején fejeződik be.
A munka azonban hatalmas kihívást jelent a norvég munkásoknak, hiszen egyetlen másodpercre sem léphetnek át a határ túloldalára.
Ha ezt megteszik, határsértőnek bizonyulnak.
Oroszország korábban már két kártérítési követelést is küldött Norvégiának a rénszarvasok határátlépése miatt. Az egyik követelés közel 6.700 euróra vonatkozik minden olyan rénszarvasért, amely átkelt Oroszországba, hogy a murmanszki régióban található Pasvik Zapovednik természeti rezervátumban legeljen. A másik követelés összesen közel 6,3 millió euró átalányösszeget kér azért, mert a rénszarvasok a többnyire tavakból, folyókból, erdőkből és mocsarakból álló parkban legeltek.
A „határsértő” rénszarvas csordát leölték
Úgy tudni az idén Oroszországba érkezett negyvenkét állatból negyvenet már visszahoztak Norvégiába, a fennmaradó kettő pedig várhatóan hamarosan vissza fog tér. Ezzel azonban nem jártak jól, az állatokat ugyanis leölték attól tartva, hogy valamilyen fertőzést kaphattak.
A tetemeket biztonsági okokból feltehetően meg is semmisítették.
A rénszarvasokat az őslakos számi nép tereli Norvégia középső és sarkvidéki részén. A számikról azt tartják, hogy Közép-Ázsiából származnak, és mintegy kilencezer évvel ezelőtt telepedtek le rénszarvascsordáikkal a sarkvidéki Európában. Hagyományosan a Lappföldön élnek, amely Norvégia északi részeitől Svédországon és Finnországon át Oroszországig húzódik. Az Északi-sarkvidéken a többségük a határ norvég oldalán lakik.
Magyar Állatvédelem, fotók: illusztráció, Canva