Az elmúlt időszakban a Körös-Maros Nemzeti Park több részterületén is megfigyeltünk néhány kis liliket a vonuló vadludak csapataiban.
A kis lilikeket meglehetősen nehéz beazonosítani, ugyanis mindig nagy lilikek között vegyülnek el. A két faj testmérete alig különbözik, egyedi ismertetőjegyeik a fejükön találhatók, ezért egy legelésző lilikcsapatban nem könnyű őket felfedezni.
A kis lilik a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján szereplő, világszerte veszélyeztetett faj. Európában kizárólag Norvégia északi területein költ. Az ottani költőállomány az őszi-tavaszi vonuláskor rendszerint a Hortobágyon áll meg pihenni. Az időnként a Dél-Alföldön, a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is felbukkanó kis lilikek, azonban minden bizonnyal nem a norvégiai, hanem a nyugat-szibériai költőállományból származnak.
Legutóbb február 14-én, a Kardoskút Fehértó melletti gyepterületen, egy nagy lilik csapatba vegyülve volt megfigyelhető három kis liliket. Korábban Szentes-Fertőn is felbukkant három példány. A Csanádi pusztákhoz tartozó Nagy-Zsombékon szintén megfigyeltő volt a közelmúltban egyetlen kis liliket, amely egy háromezres egyedszámú nagy lilik csapatban vegyült el.
A Kis-Sárréten a kis lilik rendszeres, de kis számban előforduló vendég a tavaszi és őszi vadlúdvonuláskor, illetve néha télen is megfigyelhető. Kivétel nélkül nagy lilik csapatokban kerül szem elé, általában 1-6 példányban fordult elő az elmúlt időszakban.
Fotó: Kalotás Zsolt