Image default

Sertészsír és infrapanel – mire van szüksége fogcsikorgató hidegben a kinti állatainknak?

Mennyire viseli meg az állatokat a tartós hideg? Kell-e változtatni a kint lakó kutyák és macskák táplálékán a téli időben? A hirado.hu kérdéseire Lorászkó Gábor állatorvos, igazságügyiállatorvos-szakértő, az Állatorvostudományi Egyetem címzetes egyetemi docense, az év állatvédő állatorvosa válaszolt.

A fagypont alatti hőmérsékletet a kutyafajták döntő többsége kellemetlenül hidegnek érezheti, de fontos figyelembe venni, hogy a nagyobb testtömeg és a zömökebb testalkat a viszonylag kisebb testfelület révén, valamint a hosszabb szőrzet, vastagabb bőr és szélesebb bőr alatti zsírszövet szigetelésként csökkentik a hőleadást – mondta Lorászkó Gábor állatorvos.

„Ugyanakkor a hideg talajon való fekvés – például nagyobb testtömeg vagy mozgásszervi betegség miatt – és a nedves, szennyezett, összeragadt vagy filces szőrzet növeli a hőveszteséget”

– magyarázta.

Fiatalabb állatok és egyes fajták több mozgással az izommunka révén hőt termelnek, ami miatt kevésbé fáznak.

Dr. Lorászkó Gábor

Azonban a kutyák céltalanul nem mozognak, így ingerszegény környezetben jobban érzékelik a hideget.
Az állatorvos hozzátette, hogy az egészséges állatok általában jobban tolerálják a test lehűlését, mint a betegek. A rossz vérkeringés, az emésztő- és kiválasztó szervek működészavara, valamint vérszegénységet okozó betegségek rontják a hidegtűrő képességet.

„A macskák alapvetően kevésbé szenvednek a hideg időjárástól. Egészséges bundájuk kiválóan véd, és mozgékonyságuk révén könnyen találnak védett helyet. Ráadásul ügyes vadászok, így kevésbé szorulnak emberi gondoskodásra, és még az idegeneknél is elérik, hogy etessék őket. Az idős, nehezen mozgó vagy veseműködési zavarban szenvedő macskák viszont jobban ki vannak téve az időjárás viszontagságainak” – mondta.

Fontos, hogy a ház megfelelő védelmet nyújtson

A kutyák és macskák kültéri házának melegen tartásában a szélvédett elhelyezés és kialakítás, valamint a csapadéktól és nedves talajtól való védelem alapvető fontosságú – emelte ki Lorászkó Gábor.

„A kutyaházat olyan helyre kell tenni, ahol a kutya érdeklődési irányba ki tud látni belőle. A ház talajról történő megemelése – például téglákra vagy raklapra helyezve – segít megelőzni a nedvesség okozta problémákat. Az is előnyös, ha a tető túllóg a házon, így nem esik be a csapadék, és a fal szigetelt. Fontos, hogy a szerkezet teljesen zárt legyen, hogy a szél ne fújja át” – tette hozzá.

A teljes interjú IDE KATTINTVA olvasható.

CSOK

KAPCSOLÓDÓ

KÖZÉRDEKŰ INFO: Megszűnik az éjszakai állatorvosi ügyelet ebben a vármegyében

Eszti_mav

Mentőszolgálat segíti ezt az éjjel-nappal elérhető állatorvosi ügyeletet az egész országban

Eszti_mav

Szívmelengető videó: gazdája ölébe bújt az elszökött kutya, miután 1 hétig kóborolt a hidegben

Marci