A kutyák testbeszéde sok mindent elárul annak, aki közeledni szeretne egy adott állathoz. De sok a téves hiedelem.
Ha a kutya füle hátrahajtva a fejéhez simul, a farkát pedig lazán és magasan csóválja, az az öröm vagy a boldogság jele. De ha a fülét hátrahúzza, a farok mélyen a lábak közé lóg és gyorsan csóvál, akkor az eb ideges, szorong – olvasható a Házipatika cikkében.
„Agyuk és idegrendszerük anatómiája és idegkémiai felépítése nagyon hasonló, mint a miénk” – magyarázta az outsideonline.com-nak Vanessa Spano New York-i állatorvos. Négylábú társaink ráadásul szó szerint a testükön viselik az érzelmeiket, így rengeteg jelzést leolvashat róluk a szakavatott szem arról, hogy mit is éreznek éppen. Csakhogy egy friss kutatás szerint a legtöbben nem állunk e téren túl jól.
A PLOS One folyóiratban nemrégiben megjelent egy tanulmány, melyben 92 résztvevő nézett meg rövid videoklipeket kutyák, emberek vagy makákók egymással interakcióban lévő párosairól. Azt a feladatot kapták, hogy semlegesnek, játékosnak vagy agresszívnek minősítsék az interakciókat, illetve jósolják meg azok kimenetelét. A résztvevők a kutya-kutya agresszió esetében teljesítettek a legrosszabbul – nem tudták azonosítani az agresszív kontextust, és nem tudták megjósolni az esetek agresszív kimenetelét sem.
Kiderült az is, hogy nem feltétlenül számít, hogy az emberi megfigyelők kutyatulajdonosok-e. Egy másik, hasonló felállású vizsgálatban a résztvevők mindegyike rosszul teljesített az agresszív kutyás viselkedés megjóslásában. Ez a szakértők szerint azt mutatja, hogy a gazdik gyakran alábecsülik az agressziót.