Image default

Szenzációs hír: 150 év után először kelt ki a tojásból a vadonban a kihalás szélén álló kivi madár!

Szenzációs hír: 150 év után először kelt ki a tojásból a vadonban a kihalás szélén álló kivi madár! Ráadásul nem is egy, hanem négy fióka!

Kedden Új-Zélandon ünnepeltek a természetvédők, mikor felfedezték, hogy kivifióka kelt ki a vadonban Wellington környékén, több, mint egy évszázada először – írja az Origo.

A röpképtelen madár szeretett nemzeti szimbólum, de az új-zélandiak még sosem láttak a természetben kivit. A kivi a legsérülékenyebb madarak egyike Új-Zélandon. A Természetvédelmi Minisztérium becslése szerint csak körülbelül 26.000 barna kivi maradt – írják.

Tavaly a Fővárosi Kivi Projekt szabadon engedett néhány tucat felnőtt madarat a természetben Wellington közelében, remélve, hogy visszaáll egy populáció a területen.

Most felfedeztek négy fiókát – akikről úgy vélik, hogy több, mint 150 éve az elsők, akik Weelington hegyeiben születtek.

A projekt önkéntese megdöbbent, amikor múlt héten a kezét egy fa alatti fészekbe tette és kihúzott egy frissen kikelt fiókát. Kellemesen meglepődött, amikor egy másik fiókát is talált. Kettőt találtak múlt héten és másik kettőt most. A cél, hogy a fiókák elérjék a 800 grammot, hogy elég nagyok legyenek, hogy elhárítsák a hermelint, természetes ragadozójukat. Egy felnőtt madár súlya körülbelül 3 kilogramm.

Hogy a kivi képes legyen visszatérni Wellington délnyugati részének hegyeibe, a projektnek először meg kell fékeznie a ragadozókat. A helyi kutya gazdikat meghívták értekezletekre, hogy megtanítsák a kutyáknak, hogy kerüljék a kivit, mikor sétálnak.

A szabadon engedett 63 felnőtt madárnak csak negyedét monitorozzák, szóval valószínűleg lesz több fióka a vadonban.

A kivi madárfaj a kihalás szélén

A kivi madár (Apteryx) az egyik legérdekesebb és legmeglepőbb madárfajta, amely Új-Zéland őshonos lakója. Ezek a madarak híresek rövid, szárnyatlan szárnyaikról és hosszú, ívelt csőrükről. A madarak viszonylag kicsik, testhosszuk általában 25-45 centiméter között mozog, és súlyuk 1-3 kilogramm.

A kivik természetes élőhelye a sűrű, erdős területek, ahol a földön élnek. Éjszaka aktívak, és képesek a legsötétebb környezetben is remekül tájékozódni. A tollazatuk puha és plüssös, amely segít megtartani testhőmérsékletüket és elrejtőzni a környezetben.

Az életmódjuk vegyes, leginkább rovarokat, férgeket és gyümölcsöket fogyasztanak. Rendkívül jó hallással és szaglással rendelkeznek, és csőrüket használják, hogy földet kaparjanak és táplálékot keresve lyukakat ássanak.

Sajnos, a kivik veszélyeztetett fajoknak számítanak. Az élőhelyek pusztítása, a ragadozók (mint például az rókák) és az emberi beavatkozások miatt egyre csökken a populációjuk. Szerencsére az Új-Zélandi kormány szigorú védelmi intézkedéseket hozott a kivik megőrzése érdekében, beleértve a természetvédelmi területek létrehozását és a ragadozók elleni védelem erősítését.

A kivi madár az Új-Zélandi identitás egyik fontos szimbóluma, és sokak számára jelképezi az egyedülálló és különleges madárvilágot.

(Forrás: Origo)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Több mint harminc delfin pusztult el Új-Zéland Déli-szigetének partjainál

Marci

Szerencsésen megérkezett Új-Zélandra az a kis goda, akit az erős szél először visszatérített Alaszkába

Marci

Bébifóka szökött be egy új-zélandi család otthonába

Marci