Image default

Tevecsikó született a Pozsonyi Állatkertben

Tevecsikó született a Pozsonyi Állatkertben! A tevekislány a Lesia nevet kapta. Az elmúlt évben három csikó is született az intézményben.   

Áprilisban egy nőstény tevecsikó született a Pozsonyi Állatkertben – tájékoztatott Alexandra Ritterová, az állatkert munkatársa. A látogatók az állatkert erdei részén található kültéri kifutón figyelhetik meg a Lesia névre keresztelt jövevényt – írta meg az Új Szó.

Lesia anyja, Luna az egyik legfiatalabb nőstény teve az állatkertben. „Lesia születése komplikációk nélkül zajlott. A hideg időjárás miatt az anya az első napokat az istállóban töltötte a csikóval” – mondta Ritterová. Hozzátette, a kétpúpú tevék vemhessége körülbelül egy évig tart, és általában egy csikó születik.

Az elmúlt évben három tevecsikó – egy nőstény és két hím – született az állatkertben. Arra számítanak, hogy idén még egy–két csikó jöhet a világra, a következő várhatóan májusban.

A tevéknek behúzható orrlyukai és három pár szemhéja van, hogy megvédjék őket a sivatagi homoktól. „A vérük sűrűsége állandó, a testhőmérsékletük pedig változik, így nem párologtatnak annyi vizet a testükből” – tette hozzá Ritterová.

Szegeden is most született egy tevecsikó

Tevecsikó született a Szegedi Vadasparkban, a néhány napos állat felcseperedését a látogatók is figyelemmel kísérhetik a kifutóban – közölte az intézmény közösségi oldalán.

A tevekanca, Böbe már gyakorlott szülőként gondozza legújabb kicsinyét, amely május 1-jén jött a világra. Ahogy a többi patás állat, a tevék is fejletten születnek, és pár órásan fel tudnak állni. Most is ez történt, így az őket figyelemmel kísérő gondozóik megnyugodhattak.

Kétféle teve él a Földön, az egypúpú (Camelus dromedarius) Afrikában, a kétpúpú (Camelus bactrianus) Ázsiában. A Szegedi Vadasparkban ez utóbbi háziasított változatát tartják.

A súlyosan veszélyeztetett vad kétpúpú tevékből mára már ezernél is kevesebb egyed él a természetben: Mongólia és Északnyugat-Kína sivatagos területein. Csakúgy, mint vad őse, a háziasított teve is jól alkalmazkodott a szélsőséges időjárási viszonyokhoz, így a szélsőséges hideget és meleget, a szárazságot egyaránt jól tűri.

A kétpúpú tevék a tavaszi időszakban vedlik le a téli bundájukat, a szőrcafatok miatt sokszor betegnek gondolják őket ilyenkor a látogatók, pedig csak készülnek a nyárra.

A nőstény teve egy utódnak ad életet 13 havi vemhesség után, a csikóját egy-másfél éves koráig neveli.

A tevék a Szegedi Vadaspark látogatóinak kedvencei közé tartoznak, többször születtek már csikók az állatkertben. A csikók közül akadt olyan, amely – hogy szokja az emberek közelségét – gondozója vezetésével sétákat tett a vadaspark útjain.

A szegedi állatkertben az óvilági tevék mellett valamennyi dél-amerikai rokonuk is megtekinthető: a veszélyeztetett és félénk vikunya (Vicugna vicugna), a termetes guanakó (Lama guanicoe), valamint a két háziállat, a szelíd alpaka (Vicugna pacos) és láma (Lama glama).

(Forrás: Új Szó/TASR)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Videón a pár napos szegedi tevecsikó

magyarallatvedo

Írtó cuki dromedár kislány született a Veszprémi Állatkertben

Erik

Döbbenet: botoxszal kezelik a szépségversenyek előtt a tevéket – VIDEÓVAL

magyarallatvedo