A múlt hét során Dr. Fülöp Erik független országgyűlési képviselővel, A Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat elnökével Mezőtúrra látogattunk a KÓBORKA Túri Állatvédők Közhasznú Egyesülethez. Az egyesület munkatársai tiszteletre és becsületre méltó munkát végeznek, több mint 14 éve gondozzák és látják el azokat a kutyákat, akik rossz körülmények közül kerültek ki, vagy egyszerűen csak a menhely kapujánál hagyták őket. Természetesen ennek az okairól és a lehetséges megoldásokról is szó esett.
Varga Katalin, az egyesület elnöke mesélt nekünk a történetükről. Mint elmondta, a KÓBORKA Túri Állatvédők Egyesület még 2007-ben alakult, azóta szívükön viselik mindegyik állat sorsát, akik hozzájuk kerülnek.
„Nagyon sok kutya landol itt a telepen, ami még rosszabb, hogy szörnyű körülmények közül kerülnek ki” – mondta Katalin, majd hozzátette, hogy elsősorban az utcára jutott, kidobott kutyáknak adnak szerető otthont a menhelyükön, illetve a gyepmesteri kutyákon segítenek – mindennek viszonyt hatalmas az anyagi vonzata.
Az állatotthon adó 1 %-ból, az önkormányzat segítségével tudja magát fenntartani, azonban a legnagyobb segítséget számukra a német Hundehilfe Piroschka egyesület nyújtja.
„Itt Mezőtúron nagyon szegényesek az állattartási körülmények. Rengeteg háznál nincsen kerítés, a kutyák nincsenek ivartalanítva, minderre még rátesznek egy lapáttal a szaporítók” – mutatott rá Katalin a problémákra, melyekkel napról napra szembesülnek, de bíznak benne, hogy a jogszabályok szigorításával tehetünk egy lépést előre a hazai állatvédelem területén.
„Volt olyan, hogy sírva telefonáltak nekünk. Túrkevén vettek egy máltai típusú kutyát, természetesen oltás és chip nélül, sajnos meg is halt az a kutya” – említette ezt az esetet az állatvédő, ezzel rávilágítva arra, hogy mekkora kárt okoznak a szaporítók.
Katalinék a felelős állattartásra is szeretnék felhívni a figyelmet, így ha örökbefogadásról van szó, akkor számos kritériumhoz tartják magukat, hiszen testközelből tudják, hogy egy felelőtlen gazdi mekkora szenvedésnek és kínzásnak teszi ki a kutyákat.
„A törvényben is benne van, hogy nem lehet folyamatosan láncon tartani kutyákat, ha valakinél ez felmerül, akkor nem adunk örökbe állatot. Ami hatalmas probléma, hogy az elvárásaink mások mint az igények itt a városban. De mi láncra mi akkor sem adunk ki kutyát, mi megpróbálunk európai szinten működni” – mondta Katalin.
Abban biztosak lehetünk, hogy a KÓBORKA állatotthonban minden kutyának jobb dolga van, mint egy tanyán láncra kötve. Mit sem bizonyít jobban, Katalint meglátva minden kutya arcára kiült a boldogság, a lehető legnagyobb szeretetet biztosítják az egyszer már kidobott, cserbenhagyott állatoknak a menhely munkatársai.
A megoldást a prevencióban látják: minden állatot ivartalaníttatnak és oltatnak, az ezzel járó állatorvosi költségek azonban rendkívül magasak.
Katalin elmondta, hogy 2016 novemberében érkezett a városba egy fiatalabb állatorvos, ő szerencsére ivartalanítja az állatokat. Ami a legnagyobb problémát jelenti, hogy nincs a közelben olyan állatorvosi rendelő, ahova bármikor mehetnének, ha vészhelyzet van – ilyen esetben Budapestre kell rohanniuk. Az állatvédő a könnyeivel küszködve mesélte, hogy sajnos már veszítettek el kutyát azért, mert az éjszaka közepén nem tudtak állatorvoshoz fordulni.
Katalinék energiát és munkát nem sajnálva küzdenek minden egyes nap azokért az állatokért, akiknek az életében az utolsó reménysugár volt a KÓBORKA állatotthonba való bekerülés, hiszen itt, Mezőtúron mindannyian megkapják azt, amiben hiányt szenvedtek: kellő gondoskodást és feltétel nélküli szeretetet.
Ha Te is szeretnéd segíteni az állatvédők munkáját, azt az alábbi számlaszámon teheted meg:
K&H 10402049-00017023-00000007
magyarallatvedelem.hu