Image default

Komoly veszélyt jelentenek a kutyák számára főváros elhanyagolt területei

Budapest elhanyagolt területei egyre nagyobb problémát jelentenek, különösen a kutyatulajdonosok számára. A város füves részein gyakran előforduló toklász rendkívül veszélyes lehet négylábú társainkra nézve, súlyos sérüléseket okozhat, amelyek kizárólag állatorvosi beavatkozással orvosolhatók.

A főváros elhanyagolt területei nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi problémákat is jelentenek. A toklász különösen tavasszal és nyáron okoz gondot, amikor a fűszálak érett magvai szétszóródnak. Az ilyen területeken a gyomirtás és a rendszeres karbantartás hiánya miatt a toklász szinte kontrollálatlanul terjed, veszélyeztetve ezzel a kutyák egészségét.

Mi az a toklász?

A toklász egy kemény, éles fűmag, amely könnyen befurakodik a kutyák bőre alá, fülébe vagy akár ínyébe is, így okozva jelentős fájdalmat és sérüléseket. Nemcsak a bőr alá, hanem a testnyílásokba is bejuthat, leggyakrabban a hallójáratba, ahol fülgyulladást okozhat, sőt, veszélyeztetheti a dobhártya épségét is.

A toklász felismerése és kezelése

A kutyatulajdonosok gyakran panaszkodnak, hogy séta után kedvenceik kényszeresen rázogatják fejüket, vagy az egyik oldalra döntik azt. Ezek a tünetek gyakran utalnak toklász jelenlétére a fülben. Ha a kutya fejéhez érve hirtelen felnyüszít, elhúzza magát, esetleg odakap, nagy valószínűséggel ezzel a veszélyes növényi résszel állunk szemben.

A lábujj bőre alá fúródott toklász okozta sérülés – Forrás: Sicc Állatorvosi rendelő

Bár a fülgyulladás is hasonló tünetekkel járhat, minden ilyen esetben ajánlott állatorvoshoz fordulni, aki egy speciális műszerrel átvizsgálja a hallójáratot, és megállapítja a probléma forrását. A növénydarab mielőbbi eltávolítása csökkenti a hallójárat és a dobhártya sérülésének esélyét. Az eltávolítás gyakran csak bódításban lehetséges, mivel ez a beavatkozás még a legnyugodtabb kutyáknak is nagy kellemetlenséget okoz.

Mit tehetnek a kutyatulajdonosok?

A kutyatulajdonosoknak érdemes elkerülni az elhanyagolt füves területeket, különösen a toklász szezonban. Fontos, hogy séta után alaposan átvizsgálják kutyáik bőrét, fülét és ínyét, hogy időben felismerjék a növénydarab jelenlétét. Amennyiben a kutya furcsa tüneteket mutat, azonnal állatorvoshoz kell fordulni.

Magyar Állatvédelem, fotók: Pixabay

KAPCSOLÓDÓ

Brutális bírságra számíthat az, aki nem szedi fel a kutyaürüléket

Eszti_mav

Ez a parányi növénydarab hatalmas veszélyt jelent kutyánkra

Eszti_mav