Image default

47 éves lett Pablo, a veszprémi szélesszájú orrszarvú

47 éves lett Pablo, a veszprémi szélesszájú orrszarvú! Pablo immár 17 éve az Állatkert lakója, aki rendkívüli természetével, barátságos viselkedésével és tiszteletet parancsoló megjelenésével az intézmény ikonikus alakjává vált.

A Veszprémi Állatkert életében mindig kiemelkedően fontosak azok a napok, mikor egy-egy lakónkat születésnapja alkalmából köszönthetjük – kezdte bejegyzését közösségi oldalán a Veszprémi Állatkert. 

Mint írták, szeptember 2.-a azonban még nagyobb jelentőséggel bírt, hiszen aznap ünnepelték legidősebb lakójuk, Pablo, a szélesszájú orrszarvú bika 47. születésnapját.

Pablo 1977. szeptember 2-án a San Diego-i állatkertben született.Sok szempontból állatkertünk legkülönlegesebb lakója, ezért is áll olyan közel a szívünkhöz” – jegyezték meg meghatódottan.

Immár 17 éve, hogy Veszprémbe érkezett, rendkívüli természetével, barátságos viselkedésével és tiszteletet parancsoló megjelenésével az állatkert ikonikus alakjává vált – jellemezték Pablot.
Isten éltessen Pablo!

Magyarországon három állatkertben lehet szélesszájú orrszarvúval találkozni

A Budapesti Állatkertben egy bika (Zafriel) és két tehén (Lulu és Layla) él. A Nyíregyházi Állatparkban egy fiatal hím egyed és egy szintén fiatal, egyenesen a Dél-afrikai Köztársaságból származó nőstény él.

Veszprémi Állatkertbe 2007 nyarán költözött be Pablo, aki korábban a mára már bezárt ausztriai Garnsendorfi Szafaripark egyik legnagyobb látványossága volt. 2010. tavaszán Pablo családot kapott, az akkor másfél esztendős Naruna, és anyja, Rebecca személyében. 2014-ben a Veszprémi Állatkert újabb orrszarvúbikával gazdagodott, ekkor érkezett Rafiki, a fiatal bika Hollandiából. 2017-ben egy orrszarvútehén érkezett, szintén Hollandiából, aki a Makoubu névre hallgat. 2020. február 14-én nagy öröm érte a Veszprémi Állatkert dolgozóit és látogatóit, ugyanis orrszarvúborjú született az állatkertben. Ő az első, természetes úton fogant szélesszájú orrszarvúborjú Magyarországon.

Az elefántok után a második legnagyobb szárazföldi állat

Egy kifejlett fehér orrszarvú hossza elérheti a 4 métert, marmagassága pedig közel két méteres. Tömege átlagosan 2000 kilogrammm, de az öregebb hímek ennél jóval nagyobbra is megnőhetnek, tömegük elérheti a 3600 kilogrammot. Bőre az elefántéhoz hasonlóan igen vastag, csupasz, kissé redőzött, szürkés vagy vöröses színű.

Magyar nevét a fűfélék legeléséhez alkalmazkodott széles szája nyomán kapta. A két hatalmas orrszarva közül az első akár 1,5 méteres is lehet (átlagosan mintegy 60 centiméter).

Hallása és szaglása kitűnő, látása viszont annál gyengébb. A nyílt szavannákat, bozótos területeket és a víz közelségét kedveli. Elsősorban fűfélékkel, kisebb részben levelekkel és gyümölcsökkel táplálkozik. Az orrszarvúak között a leginkább társaságkedvelő faj. A tehenek borjaikkal kisebb csoportokban élnek. A magányosan élő domináns bikák folyamatosan őrzik az általuk ürülékükkel és vizeletükkel gondosan jelölt területüket, minden betolakodó hímmel felveszik a harcot.

Hajdan két nagy összefüggő területen élt, északon Dél-Csádtól Kelet-Afrikáig, délen Délkelet-Angolától Mozambikig, illetve a Dél-afrikai Köztársaság északi részéig. Ma már északon a kipusztulás szélén áll, míg délen az elterjedési területe erősen fragmentálódott, jóformán csak nemzeti parkokban él. A nyílt szavannákat, bozótos területeket és a víz közelségét kedveli.

Egyik alfaja már a kipusztulás szélén áll

Két alfaját különböztetjük meg:

Déli szélesszájú orrszarvú: Ez az egyetlen orrszarvú alfaj, amelyik a “sebezhető” kategóriánál enyhébb besorolást kapott a Vörös listán. Jelenleg mintegy 20 170 egyedre tehető a számuk, így több él belőlük, mint az összes többi orrszarvúfajból együttvéve.

Északi szélesszájú orrszarvú: Valószínűleg vadon teljesen kihalt, az 1970-es években még 500, a 2000-es években már csak 30 egyede élt. Az utolsó vadon élő állatokat, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban található Garamba Nemzeti Parkban éltek, 2006 és 2008 között lőtték ki. Fogságban a 20. század második felében folyamatosan 10 körüli, a 2015-ös évben már csak 5 egyede élt, ebből 2018-ra mindössze három maradt, egy hím (Sudan) és két nőstény (Najin és Fatu), melyek a kenyai Ol Pejeta rezervátumban éltek. 2018. március 19-én Sudant, az alfaj utolsó hím példányát idős korára és erősen leromlott állapotára való tekintettel elaltatták.

Korábbi írásunkban beszámoltunk róla, hogy a berlini Leibnitz Zoológiai Kutatóintézetnek sikerült először mesterségesen megtermékenyített embriót beültetni egy nőstény orrszarvúba a lengyelországi Chorzów állatkertjében, reményt adva az alfaj megmentésére.

(Forrás: Veszprémi Állatkert, Fotó:  Balint Kovacs Photography)

KAPCSOLÓDÓ

Tíz éves lett Zuri, a veszprémi zsiráflány!

Erik

Tündéri kis láma született a Veszprémi Állatkertben!

Erik

Olyan jávai orrszarvúborjút kaptak lencsevégre az indonéz nemzeti parkban, melyből csak 82 példány él a világon!

Erik