Egyes szakértők szerint ugyanakkor a terv nem elég a túlszaporulat megfékezésére. Ausztráliában nagyjából 25 ezer brumby-ló él, az állatok elvadult házi lovak leszármazottai. A populáció nagy részének az Új-Dél-Wales és Victoria államban, illetve a fővárosi területen található hegyvidék, az úgynevezett Ausztrál-Alpok ad otthont – írta meg a 24.hu a Live Science információi alapján. A ló a térségben invazív fajnak számít, az állatok gyorsan szaporodnak, és komoly károkat okoznak az élővilágnak.
Az egyik különösen fenyegetett régió a Kosciuszko Nemzeti Park, ahol több mint 14 ezer brumby lelhető fel. Egy, az új-dél-walesi nemzeti parkszolgálat által kiadott terv alapján a környéken a hatóságok 3 ezerre akarják csökkenteni az egyedszámot, a megmaradt példányokat pedig a park területének 32%-án tartanák fenn. Ezzel elvileg megőriznék a brumbyk kulturális jelentőségét, miközben az ökológiai problémát is mérsékelnék. A fővárosi területen ennél szigorúbban lépnek fel a lovakkal szemben, és Victoria államban is komolyabb beavatkozást terveznek.
Az Ausztrál Tudományos Akadémia közelmúltban megjelent nyílt levele alapján az új-dél-walesi terv nem elég. A 69 aláíró szerint ekkora egyedszámcsökkentéssel nem lehet megóvni a parkot a lovak hatásaitól, a hatóságok pedig a brumby-párti lobbistáknak kedveznek. John Shine, az akadémia elnöke kiemelte, a kérdésben a tudományra kellene hallgatni. A szakértők úgy látják, a helyi lovak számát jóval 3 ezer alá kellene csökkenteni. A Kosciuszko Nemzeti Park területén számos veszélyeztetett faj él, de a szakemberek szerint a térség túl ökológiája törékeny ahhoz, hogy nagy testű növényevők lakják.
fotó: wikimedia