Image default

Szörnyű körülmények között mészárolják le a kutyákat és macskákat Vietnámban

Az Asia for Animals Coalition és a We Animals Media közös vizsgálata brutális és illegális nedves piaci körülményeket tárt fel Vietnámban. Szörnyű körülmények között mészárolják le az állatokat, köztük kutyákat és macskákat.

Figyelem, a cikk felkavaró képeket tartalmaz, csak erős idegzetűeknek ajánlott!

„A szegényes vadturizmustól és a medveepe-ipartól kezdve az illegális vadállat- és kutyahús-kereskedelemig Vietnám számos állatjóléti problémával néz szembe. Ezen iparágak vizsgálata számtalan állat szenvedését tárja fel. Ezek a piacok a betegségek melegágyai is, amelyeket a hatóságoknak kell vizsgálniuk.” 

― Aaron Gekoski, állatfotós újságíró

Vietnám kutya- és macskahús kereskedelme

A hazai és nemzetközi média széles körben beszámolt a kutyahús fogyasztásról, és 2018-ban a vietnámi kormány bejelentette, hogy 2021-ig betiltja a kutyahús fogyasztását. Sajnos nem hozta meg a kívánt hatást, a kutyaölési folyamat továbbra is látható közterületen és megfelelő kapcsolatokkal, zárt ajtók mögött. Đức Thượng Commune Hanoi városa, Vietnám fővárosa egyike ezeknek a tereknek.

Egy ketrecbe zárt kutya bámulja a levágott kutyák szőrtelen, kibelezett és megtisztított testét a nedves járdán heverő vágóhídon a vietnami Hanoi Hoai Duc kerületében. Itt élő kutyákat tartanak a takarítási folyamat teljes áttekintésével. 
Vietnam, 2022. Aaron Gekoski / Asia for Animals Coalition / We Animals Media

A We Animals Media fotóriporterei, Aaron Gekoski és Napat Wesshasartar több piacot is vizsgáltak Hanoi és Ho Si Minh városában, ahol dokumentálták, hogy ketrecbe zárt kutyákat ölnek meg és adnak el Hanoi nyilvános piacain.

Az árusok általában úgy ölik meg a kutyákat, hogy a fejüket rétegelt lemezzel ütik meg, majd a szívükbe szúrják. Ezt követően a testüket egy szőrtelenítő gépbe helyezik, ahol megperzselik a bőrüket. Ezek közül a kutyák közül sokat Kambodzsából, Laoszból és Thaiföldről importálnak.

Több halott kutya megmerevedett testét perzselik meg egy gázfáklyával a vietnami Hanoiban, a Hữu Hưng utcában található vágóhídon. 
Minden kutya testéről leégetik a szőrt, így tisztítják meg, hogy emberi fogyasztásra szánt húsként értékesítsék. 
Vietnam, 2022. Napat Wesshasartar / Asia for Animals Coalition / We Animals Media

„Általában félreteszem az érzelmeimet, és a feladatra koncentrálok, de ha végig kell mennem az összes felvételen, amit forgattam, az szívszaggató. Látni társállatainkat megölni, hallani a sérült kutyák hangját és érezni a vérük szagát – borzalmas és elfogadhatatlan. Történelmileg a kutya- és macskafogyasztás normális, különösen éhínség vagy világháború idején. De Vietnam évek óta távol van ettől a korszaktól.”

 ― Napat Wesshasartar, állatfotós újságíró

Bár a kutyahús-kereskedelem nem illegális, Vietnámban 1998-ban be is tiltották a macskák fogyasztását, de ezt az irányelvet később 2020-ban törölték. Az eladók nyíltan árulnak halott macskákat élő macskaketrecek mellett, melyekben lévő állatokat szintén leölnek és „tiểu hổ” vagyis macskahús néven árulnak.

Egy élő macska nyávog és szomorúan bámul egy ketrecből egy vágóhídon Hanoiban, Vietnamban.  Sok macskát tartanak itt ilyen ketrecekben, és minden macskát le kell ölni, és „tiểu hổ”-ként vagyis macskahúsként kell eladni. 
Vietnam, 2022. Napat Wesshasartar / Asia for Animals Coalition / We Animals Media
A különböző fajtájú élő macskákat egy ketrecbe zárják a vietnami Hanoi piacán.  Ezeket a macskákat le kell ölni, és „tiểu hổ”-ként vagyis macskahúsként kell eladni. 
Vietnam, 2022. Aaron Gekoski / Asia for Animals Coalition / We Animals Media

A kutyahús fogyasztása Vietnám északi részein népszerűbb, mint délen. Egyesek még most is különleges csemegeként gondolnak rá, mások viszont még mindig alapélelmiszernek tartják. Ennek ellenére sok vietnámi azért küzd, hogy véget vessen ennek a gyakorlatnak.

A leölési folyamat nagy részét a többi élő kutya előtt zajlik, akik 10 fős csoportban vannak összezsúfolva két négyzetméternél nem nagyobb ketrecekben. Naponta tíz-húsz kutyát és macskát szoktak leölni és eladni egy adott piacon.

„Tanulmányok bizonyítják, hogy a kutyák és macskák fogyasztása növeli a halálos paraziták, például az E. coli és a szalmonella (általában a szennyezett húsokban található) fertőzés kockázatát, valamint a súlyosabb és potenciálisabb halálos bakteriális betegségek terjedését.” 

– Napat Wesshasartar.
Főtt, egész kutyákat és kutyahúsból készült kolbászt árusítanak a szabadban, a hanoi Gam Cau utcában található üzletben. 
Vietnam, 2022. Aaron Gekoski / Asia for Animals Coalition / We Animals Media
Egy kutya átnyomja az orrát a ketrec rácsain, míg egy másik a vietnámi Hanoiban, a Huu Hung utcában lévő vágóhídon néz a kamerába. A húsukért leölésre szánt ketrecbe zárt kutyáknak teljes rálátásuk van az előttük levágott egyedekre. 
Ezek a kutyák ugyanarra a sorsra jutnak, mint a mögöttük lévő halott kutya, akinek teste a földön fekszik, és egy munkás „dolgozik rajta”.
Vietnam, 2022. Aaron Gekoski / Asia for Animals Coalition / We Animals Media
Egy élő kutya megszaglássza egy döglött kutya megperzselt testét, amelyet a ketrecük tetejére helyeztek a vietnámi Hanoiban, a Hữu Hưng utcában található vágóhídon. Sok élő kutya zsúfolódik ugyanabban a ketrecben, és mindegyiket le kell ölni a húsukért. 
A háttérben macskák üvöltése hallatszik, akiket szintén ketrecben tartanak, és ugyanerre a sorsra jutnak. 
Vietnam, 2022. Napat Wesshasartar / Asia for Animals Coalition / We Animals Media

A vietnámi kutya- és macskahús-kereskedelemről, valamint a szervezetek eddigi eredményeiről az Asia for Animals Coalition jelentésében olvashat bővebben.

Nem tudni mi lesz a kimentett kutyákkal

2021-ben, a COVID-19 világjárvány idején az Egyesült Nemzetek Szervezete felszólította az országokat, hogy függesszék fel az élő vadállatok értékesítését a nedves piacokon, mert fennáll a veszélye új halálos betegségek terjedésének; valamint a közelmúltban Kanada bevezette a kutyák több mint 100 országból való behozatalának tilalmát,  „hogy csökkentse a veszettség Kanadába való behurcolásának kockázatát”, beleértve Vietnámot is. Ez az új intézkedés 2022. szeptember 28-tól megtiltja a „kereskedelmi kutyák” behozatalát, és hatással lehet a húskereskedelemből kimentett kutyákra, amelyek jelenleg olyan országokba küldenek örökbefogadásra, mint például Kanada.

Egy kutya aggódva néz a kamerába, megpróbálnak pihenni.  Ezeket a kutyákat megölik és lemészárolják a húsukért, amelyek emberi fogyasztásra adnak majd el. A háttérben egy bajba jutott kutya üvöltése hallatszik. 
Vietnam, 2022. Napat Wesshasartar / Asia for Animals Coalition / We Animals Media

„Láttam már kutyákat amint éppen fejbe vágják és torkon szúrják őket, patkányokat a járdának csapnak, majd ollóval felvágnak, teknősöket élve széthúznak, és az elképzelhető legembertelenebb bánásmódokat az állatokkal… Bárhogyan is próbáljuk észszerűsíteni a problémát. Egyetlen étel vagy gyógyszer sem éri meg ezt a hatalmas szenvedést.”

 – Aaron Gekoski.

Ezek a képek nyers bepillantást nyújtanak Vietnám kutyahús-kereskedelmébe, és felfedik az állatok intenzív szenvedését és embertelen leölését.

Adatforrások:  Asia for Animals Coalition / Four Paws / The New York Times / ENSZ / Kanada kormánya

További részletek a nedvespiacokon történő kegyetlen folyamatokról a cikk eredeti, angol nyelvű változatában olvashat.

Forrás: weanimalsmedia.org – magyarallatvedelem.hu

KAPCSOLÓDÓ

Kutyákkal etette meg terhes párja holttestét a focista, most kutyákat reklámoz – VIDEÓVAL

magyarallatvedo

Mandy, a tűzszerész kutya Afganisztánt is megjárta – most segítségre van szüksége

Marci

Több év szabadságvesztésre számíthatnak a holland szaporítók (+18)

Marci