Image default

Megjöttek a gyurgyalagok, a hímek már hordják az ajándékot

A Körös-Maros Nemzeti Park tájaira visszatértek dél-afrikai telelőhelyeikről a gyurgyalagok. A tízezer kilométeres út megtétele után szinte rögtön hozzá is fogtak a költőhelyül szolgáló, hosszú üregeik elkészítéséhez – áll az igazgatóság közleményében.

A fokozottan védett gyurgyalag Európa egyik legszebb, legszínpompásabb madara. Hasa és mellrésze kékeszöld, dolmánya és feje gesztenyebarna, vállfoltja és torka aranysárga. Az egyik legkésőbb visszatérő faj, csak április végén, május elején jelenik meg.

Általában folyók szakadó partjában, homokbányák, kubikgödrök falában alakítja ki költőüregét, melynek hossza akár a két métert is elérheti. A Körös-Maros Nemzeti Parkon belül elsősorban a Hármas-Körös és a Maros mentén költenek, de szép számban fészkelnek a Dévaványai-Ecsegi puszták anyaggödreiben is.

A hím gyurgyalagok násztevékenysége rendkívül érdekes: ajándékokkal, azaz rovarokkal kedveskednek a tojóknak, így akarják bizonyítani, hogy képesek az utódnevelésre. A tojók általában 5 tojást raknak, melyekből 20-22 nap elteltével kelnek ki a fiókák. Ha sok a rovar (ahogyan az idei tavaszon is), akkor ötnél több tojás is lapulhat a költőüregben. Igazi rovarspecialisták, főként repülő rovarokkal táplálkoznak.

A gyurgyalagok

A gyurgyalagok (Merops) ragyogóan színes madarak, melyek a trópusi és szubtrópusi régiókban honosak. Közepes méretű madarak hosszú, vékony csőrrel és hosszú, szárnyas farokkal rendelkeznek, ami jellemzővé teszi őket. A szárnyak és a hát színpompás, élénk színekben pompáznak, mint például a kék, zöld, piros és sárga.

Ezek a madarak kiváló repülők és ragadozók, akik a levegőben ügyesen vadásznak. Fő táplálékukat rovarok, különösen méhek, darazsak és más repülő rovarok alkotják. A repülésük során szemet gyönyörködtető bemutatókat nyújtanak, ahogy gyors és ügyes mozdulataikkal megfogják és elfogyasztják zsákmányukat.

Társas lények, és gyakran kis csoportokban vagy kolóniákban élnek. Kiemelkedő hangokat hoznak létre, mint például röpdéjük során hallható zümmögés és csipogás. A költési időszakban földi üregekbe vagy homokos talajba fúrt fészkekben rakják tojásaikat.

Az emberi kultúrában is jelentős szerepet töltenek be. A szépségük és az elegáns repülésük miatt gyakran népszerűek a madárfigurákat és szimbólumokat ábrázoló művészeti alkotásokban. A természetvédők és madármegfigyelők is nagy érdeklődéssel követik és tanulmányozzák ezeket a csodálatos madarakat.

A fotó illusztráció.

KAPCSOLÓDÓ

Még mindig ritka, ám egyre gyakoribb vendég nálunk a batla

magyarallatvedo

VIDEÓVAL – A magyar kutyás egység jelentős sikereket ér el a madármérgezések elleni küzdelemben

Marci

Hallottál már a Matyimadárról?

Viki