Image default

A természet csodái: 5 különleges albínó állat

Az albinizmus valójában egy genetikai rendellenesség, amely lehetetlenné teszi, hogy az albínó állatok szervezete előállítsa a melanin nevű festékanyagot.

Az albinizmus (latin albus: „fehér” szóból) a színanyag képződésének veleszületett zavara, mely csökkent vagy hiányzó pigmentációban nyilvánul meg. Valójában egy genetikai rendellenesség, amely lehetetlenné teszi, hogy az állatok szervezete előállítsa a melanin nevű festékanyagot. Ez a pigment adja az állatok bőrének, bundájának, tollazatának és szemének is a színét, hiánya esetén az élőlényeknek fehér bőre és rózsaszín vagy vörös szeme lesz. A melanin nevű festékanyag hiánya tehát előfordulhat a bőrben, a szőrzetben és a szemben egyszerre (okulokután albínó) vagy külön-külön. Az albínók bőre tejfehér, hajuk-szőrzetük fehér, szemük pedig pirosas.

Az albinizmus jelensége az emlősökön (beleértve az embert is) kívül előfordul halak, madarak, hüllők és kétéltűek egyedeiben is.

Egyes állatfajok külső megjelenlésében rendlívül nagy szerepe van az álcázásnak. Rejtőzködő színeik azért alakultak ki az evolúció során, hogy könnyebben elbújhassanak a ragadozók elől, ezzel segítve a faj további fennmaradását.

Az albinizmus előfordulása viszonylag ritka az állatvilágban, hiszen az albínó egyedek hófehér megjelenése jelentősen elüt a környezet természetes színeitől, így a ragadozók könnyű prédájává válik az állat. Ez persze korántsem jelenti azt, hogy az albinó jelleggel rendelkező állatok ne élhetnének meg hosszabb életkort!

Felsorlásunkban 5 különleges albínó állatot mutatunk be:

1. Hangyászsün

Nemrégiben két elképesztően ritka albínó hangyászsünt sikerült lefényképezni az ausztráliai Új-Dél-Wales államban. A hangyászsünfélék meglehetősen félénk állatok, ezért eleve kevés alkalommal lehet őket látni a vadonban, így a két nem mindennapi példány látványa igazán különlegesnek számított.A hangyászsünök különös állatok: emlősök és tejet is termelnek, emellett mégis tojásrakók. Rajtuk kívül ez csak a kacsacsőrű emlősökre jellemző az egész állatvilágban.

2. Panda

Ezt a különleges pandát Szecsuán tartományban kapták lencsevégre. Korábban már felbukkant a környéken, azonban csak most nemrégiben sikerült róla először jó minőségű felvételeket készíteni. A kutatók öt-hat évesre becsülték az állatot és úgy gondolják a világon ő az egyetlen albínó panda.

A pandák, különösen a nagy pandák (Ailuropoda melanoleuca), veszélyeztetett fajnak számítanak, és csak Kína bizonyos területein találhatók meg. Ez a jellegzetes és imádnivaló állat a világ egyik leginkább ismert és kedvelt emlőse. A fajnak meghatározó szerepe van az ökoszisztéma fenntartásában. A bambuszos erdőkben élnek, és fő táplálékuk a bambusz. A bambusz erdők fennmaradása alapvető fontosságú más állatfajok, például más növényevők és ragadozók életterének megőrzésében.

3. Mókus

Ezt a hihetetlenül ritka fehér mókust Angliában kapták lencsevégre egy kertben. A fehér mókusoknak két típusa létezik, az albinizmusban és a leukizmusban szenvedőké. Az albinizmus egy olyan állapot, amelyet a melanin hiánya okoz, ami az állatoknak sápadt színt és vörös szemet kölcsönöz. A leukizmus azonban olyan állapot, amely a szürke mókusoknál a pigmentáció részleges elvesztését okozza, de a szemekét nem.

4. Füsti fecske

A madarak esetében viszonylag ritka az albinizmus. Még 2022-ben egy jánoshalmai iskola tanüzemében fedezték fel az albínó fiókákat nevelő füsti fecske párt.  A helyszínt madártani szakemberek is felkeresték és a fészekben található 5 tollasodó fiókát, – melyek közül csupán kettő bizonyult albínónak – meggyűrűzték. A fiókák gyűrűzésekor az etető szülőmadarakat is megfigyelték, a pár mindkét tagja a fajra jellemző színű tollazattal rendelkezett.

5. Zerge

Ezt a meglehetősen ritka, hófehér bundás nőstény zergét az Alacsony-Tátra gerincének közelében figyelték meg. Ahogy az emberek között ismerünk albínó típusú embereket, úgy alkalmanként az állatvilágban is előfordulnak. A pigment vesztés a zergék esetében is a genetikával függ össze. Erik Baláž ökológus és filmrendező szerint az albínó zerge „abszolút ritkaság”. Véleménye szerint a zerge fehér színe genetikai anomália. A zergeszámlálás során felfedeztek egy másik nőstényt is, amely nem egészen fehér, de már első látásra világosabb szőrű az átlagnál. Erről egyedülálló filmfelvételt sikerült készíteni, amely azt bizonyítja, hogy az ilyen egyed annak ellenére, hogy más, mégis vonzó a hímek számára.

Magyar Állatvédelem

 

KAPCSOLÓDÓ

Különleges, hófehér szarvas bukkant fel Debrecen mellett

Erik

Különleges fehér pingvint kaptak lencsevégre az Antarktiszon!

Erik

Hihetetlenül aranyos albínó puma született egy nicaraguai állatkertben

Erik