Image default

Cuki pampanyulak születtek Nyíregyházán

Cuki pampanyulak születtek Nyíregyházán! A pampanyúl vagy más néven nagy mara Földünk második legnagyobb rágcsálója.

A kicsik jól vannak, és már láthatóak a Nyíregyházi Állatkertben – közölte az intézmény honlapján.

A pampanyulak megjelenése olyan, mintha egy nyulat kereszteztek volna egy őzzel, valójában azonban a tengerimalacfélék családjába tartozik.

A 3 hónap vemhességi idő után világra jött kölykök már 24 órával a születésük után képesek önállóan járkálni. Ekkor még leginkább a rejtett kotorékban tartózkodtak de a különböző életkorú utódok már napsütéses időben előszeretettel tartózkodnak a föld felszínen felett is az Andok kalandok kifutórendszerben – írták.

Bár hamar elkezdték enni a fűféléket, a rágcsálóknál szokatlan módon, akár 13 hetes korukig szopni is fognak. A kölykök felnevelése idején az addig csak kettesben élő párok, a többi párral átmeneti kolóniát alkotnak. S bár egymás kicsinyeit nem szoptatják, közösen vigyáznak a 4 utódra.

A rágcsálókra nem jellemző módon a nagy mara, monogám kapcsolatban él. Egy életre választ párt, a kölyköket pedig együtt nevelik fel. A tartós párkapcsolatnak több oka is van: A nőstény évente két alkalommal, akkor is csupán néhány órán át fogamzóképes, így a hímnek állandóan választottja közelében kell maradni, nehogy elszalassza az alkalmas időpontot.


Ráadásul a nősténynek rengeteg energiára van szüksége a kölykök kihordására és táplálásra. Így leszegett fejjel kell szinte egész nap legelészik, ám így nehezebben veszi észre a ragadozókat. A hím ezért a nap jó részét őrködéssel tölti, hogy párját és utódait figyelmeztesse a közelgő veszélyre, valamint a rivális hímeket távol tartsa családjától.

Debrecenben is várják már a kis pampanyulak születését

Tavasszal írtuk meg, hogy fiatal hím nagy mara érkezett a szegedi vadasparkból a debreceni állatkertbe: a jövevény már otthonosan érzi magát a dél-amerikai társaskifutóban.

A fiatal hímet a jelek szerint elfogadta társának az intézmény tavalyelőtt érkezett nősténye, akivel idejük nagy részét már közösen töltik.

Vadászata és élőhelyének átalakulása miatt a faj mérsékelten fenyegetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján.

(Forrás: Nyíregyházi Állatpark Fotó: Flickr/Nyíregyháza Zoo)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Férjet kapott a Debreceni Állatkert marája

Erik

Rekordszámú koronásdaru kelt ki a tojásokból a Nyíregyházi Állatkertben

Erik

Hatalmasat nőttek a Nyíregyházi Állatkert észak-kínai leopárdkölykei

Erik