Hazánkban rendkívül ritka vándorfüzike tűnt fel Dávodon. A kismadár gyűrűzés után folytathatta hosszú vándorútját.
November első hetében egy ritka kóborló madarat, egy vándorfüzikét (Phylloscopus inornatus) fogtak be a szakemberek a Dávodi Madárgyűrűző Állomáson. A füzike a gyűrűzést és az alapos dokumentálást követően folytathatta útját – írta meg a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság.
A vándorfüzike elterjedési területe Észak-Szibéria és a Himalája északi része között található, a telet Délkelet-Ázsiában tölti.
Az őszi kóborlásuk során időnként Magyarországra is elvetődik.
A most megfogott példány az 51. gyűrűzött egyede a fajnak hazánkban, a Dávodi Madárgyűrűző Állomáson pedig ez a második adata.
Rovarokkal és lárváikkal, valamint pókokkal, apró rákokkal és csigákkal is táplálkozik, melyeket a fák, bokrok levelein vagy a talajos szed össze. Főként nyíltabb erdőkben, bokrosokban telepszik meg. Fészkét a talajra építi mohából, valamint fűszálakból. Évente egyszer költ, 5-7 tojást rak. A fiókák etetéséről a szülők közösen gondoskodnak. A vándorfüzike a Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján még mint nem fenyegetett, Európában biztos állományú fajként van nyilvántartva. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területének keleti szélén található gyűrűző állomáson évente mintegy 8-10 ezer madarat jelölnek elsősorban a nyári-őszi vonulás során, valamint a költési időszakban egy nemzetközi protokoll alapján. A helyi programokról, érdekességekről a Dávodi Madárgyűrűző Állomás facebook oldalán tájékozódhatnak az érdeklődők – írták.
(Forrás: Duna-Dráva Nemzeti Park, Fotó: Mórocz Attila)
Magyar Állatvédelem