Szépen cseperedik Mei, a cuki debreceni vöröspanda-lány! Életterének drasztikus zsugorodása és az illegális kereskedelem következtében a vöröspanda vadon élő populációját ma tízezernél kevesebb felnőtt egyedre becsülik.
Féléves lett Mei, melynek örömére néhány képet is megosztott közösségi oldalán a Debreceni Állatkert a cuki vöröspanda-lányról.
Mint írják, „Emlékezzünk vissza közösen az első debreceni vöröspanda-kölyök életének első hat hónapjára, amely során alig 100 grammos apróságból ügyes kis bambuszevővé cseperedett anyja, Maci példamutató gondoskodása és gondozóik segítsége mellett.
Bár most már ő is macskaügyességgel mászik a fákon és teljesen áttért a felnőttek táplálékára.
Mei még néhány hónapig szorosan Maci mellett marad majd, 10:00-i látványetetésük alkalmával pedig garantáltan találkozhattok a hét bármely napján – így a közelgő ünnepek alatt is – a tízóraizó család minden tagjával!” – írták.
Örömmel számoltunk be mi is Mei születéséről
Első alkalommal született vöröspandakölyök a debreceni állatkertben – írtuk a kicsi születésekor. Nagy Gergely Sándor igazgató büszkén közölte akkor:
Maci, a park nőstény vörös pandája június 18-án adott életet első egészséges utódjának.
A bő öthetes apróság kezdettől fogva szépen gyarapodott és erősödött anyja gondoskodása mellett. Így nyáron elérkezett az idő állatorvosi vizsgálatára és a sajtónak történő bemutatására.
A sajtótájékoztató keretében megtartott vizsgálat alapján kiderült, hogy a kölyök állapota kifogástalan. Neme nőstény, a látogatóktól pedig a Mei nevet kapta. A jó étvágyú és szépen gyarapodó, 410 grammos pandát a következő napokban a szerencsés látogatók egyre nagyobb eséllyel pillanthatják meg a kifutóban – jelezte akkor Nagy Gergely Sándor.
Az igazgató emlékeztetett rá, hogy a debreceni szaporulat egy évtizedes előkészítő munka eredménye. 2013-ban kezdtek a vöröspanda-bemutató építésébe, ahova 2014 tavaszán a franciaországi Asson állatkertjéből érkeztek a Pici és Maci névre keresztelt ikerlányok. A nemzetközi tenyészprogram következő lépéseként 2020 nyarán végre hím is érkezett hozzájuk a fiatal Pandita személyében, a dortmundi állatkertből.
A másik nőstény, Pici 2021 márciusában a fajmentő program részeként a Himalája déli részén fekvő Dardzsiling állatkertjébe utazott, amely kifejezetten az őshonos fajok tenyésztésére és visszatelepítésére szakosodott. A vöröspandakölyök világra jötte – amely az elmúlt egy év 80. születése Európában – a fajmegőrzési célú állatkerti állomány fennmaradása szempontjából is fontos előrelépést jelent – magyarázta Nagy Gergely Sándor.
Hozzátette: a Himalája, Észak-Burma, valamint a kínai Szecsuán és Jünnan tartományok magashegyi erdőiben őshonos vörös vagy kis panda, illetve vörös macskamedve a macskamedvefélék családjának egyetlen ma élő tagja. Tudományos nevét – Ailurus fulgens, vagyis „ragyogó macska” – Frédéric Cuvier 19. századi francia zoológustól kapta, akit valósággal elvarázsoltak macskaszerű vonásai és színpompás bundája. Bár rendszertani besorolása szerint ragadozó, tápláléka jórészt bambuszból áll, amelynek fogyasztásában nagy segítségére van hüvelykujjszerűen módosult mellső csuklócsontja.
A vörös panda a kihalás szélén
Életterének drasztikus zsugorodása és az illegális kereskedelem következtében vadon élő populációját ma tízezernél kevesebb felnőtt egyedre becsülik.
Erre tekintettel a faj veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.
Érdekesség, hogy a nepáli eredetű panda elnevezést – amelynek jelentése bambuszevő – először erre a vörös pandára használták. Csak később kapta meg a medvefélékhez tartozó óriáspanda a két faj étrendbeli hasonlóságai alapján.
(Forrás: Ma.hu/MTI, Fotók: Czeglédi Zsolt)