Óriási heringcápa tetemet mosott partra a víz! A ritka, súlyosan veszélyeztetett cápa tetemének vizsgálatát már megkezdték a kutatók, azt remélve, hogy sokkal többet tudnak meg a fajról.
Egy hatalmas, ritka cápát sodort partra a tenger Amerikában – írja a Boston Globe. Az állat tetemét helyi idő szerint szerda délután 3-kor fedezték fel a Rhode Island-i Westerly-ben, egyelőre nem tudni, mi okozhatta a halálát.
Jon Dodd, az Atlantic Shark Institute nevű szervezet szakértője elmondta, nagyon különleges esetnek számít, hogy egy ilyen szaporodóképes veszélyeztetett állat testéhez jutnak hozzá. Emiatt – annak ellenére, hogy a cápa pusztulása sajnálatos – izgalmas lehetőséget jelent, hogy kutatók felboncolhatják. A vizsgálat pedig érdekes felfedezésekhez is vezethet.
Dodd azt is elárulta, hogy évente nagyjából ötször értesítik őt partra mosott cápáról, de heringcápát már nagyon régóta nem látott. Ezek a ragadozók azért ennyire ritkák, mert az elmúlt évtizedekben 80-90 százalékkal lecsökkent populációjuk a túlhalászat miatt.
A heringcápa
A heringcápa tömzsi teste palack alakú. Kúp alakú orra egészen kihegyesedik, megnagyobbodott, meszes porcos képződmény alkotja. Nagy, fekete szemein nincs harmadik, védő szemhéj, más néven pislogóhártya. Ez a cápafaj egyaránt megél az 1360 méteres mélységben és a sekély 1 méteres, partközeli vízben is. Azonban a homokpados élőhelyeket részesíti előnyben.
Bár a gyorsan úszó heringcápa képes lehet sérüléseket okozni az embernek, kevés olyan eset ismert, ahol emberre támadt volna, ha volt ilyen egyáltalán. 2009-től az International Shark Attack File (nemzetközi adatbázis, amely a cápatámadásokkal foglalkozik) csak három heringcápa támadásról számol be. Az egyikben az ember provokálta a cápát, de a támadás nem volt halálos, a másik két támadáskor a cápa támadta meg a csónakokat.
A heringcápát már régóta halásszák ipari mértékben, mivel húsa jó minőségű.
A túlhalászás miatti heringcápa állományok erős lecsökkenése sok más cápafajra is jellemzőek. Ezt a fajt, mint sok más cápafajt is, erősen érinti a túlhalászás, mivel alomnagysága kicsi, hosszú ideig tart a felnőtté válása és több életkorú állat is horogra kerül. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) világszerte súlyosan veszélyeztetett fajnak tekinti a heringcápát, az Észak-Atlanti-óceán nyugati felén csak veszélyeztetett fajnak, míg ugyanez óceán keleti felénés a Földközi-tengerben szintén súlyosan veszélyeztetett fajnak minősíti.
(Forrás: 24.hu)