Image default

Szép színes gyűrűt kapnak a Hortobágyi Nemzeti Park fekete gólya fiókái

Szép színes gyűrűt kapnak a Hortobágyi Nemzeti Park fekete gólya fiókái! A fokozottan védett fekete gólyák színes gyűrűvel történő jelölését végzik el a parkunk természetvédelmi őrei.

Egyedi jelölést kapnak a fekete gólya fiókák a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben – osztotta meg a  Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság közösségi oldalán. 

Mint kiemelték bejegyzésükben, július hónapban a fokozottan védett fekete gólyák színes gyűrűvel történő jelölését végzik a természetvédelmi őreik. A feladat teljesítésében a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület munkatársai is aktívan segítenek. Ezúton is nagyon köszönik Molnár Róbert profin és nagy lelkesedéssel kivitelezett mászómunkáját, hiszen a szélsőséges erdei körülmények ellenére is napi több fészekhez sikerül feljutni!

 

Tiszacsegén idén először bukkantak költő fekete gólyára!

Az elmúlt hetekben a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) Természetvédelmi Őrszolgálatának munkatársai jelentős felfedezést tettek Tiszacsegén. Sikerült azonosítaniuk egy fokozottan védett fekete gólya (Ciconia nigra) fészkénél az egyik szülőt, amely fontos adatokat szolgáltat a faj elterjedéséről és költési szokásairól.

Eddig nem volt ismert a fekete gólya költőhelye

A gólya története a nemzeti park tájékoztatása szerint különösen érdekes, hiszen az egyedet fiókaként 2013-ban jelölték meg Alsózsolca határában. Azóta, az elmúlt tíz év során, összesen tizenkét alkalommal figyelték meg a Hortobágyi Nemzeti Park területén. Ezek a megfigyelések azonban mind táplálkozó területeken történtek.

EDDIG NEM VOLT ISMERT A MADÁR KÖLTŐHELYE.

Most azonban a kutatók nemcsak a táplálkozási szokásait ismerhetik meg jobban, hanem betekintést nyerhetnek a madár költési szokásaiba is.

Ezt lehet tudni a madárról

A Tiszacsegén azonosított gólya jó egészségi állapotnak örvend, és párjával együtt jelenleg az idei fiókáikat nevelik. Ez a felfedezés nemcsak a madarak védelme szempontjából jelentős, hanem hozzájárul a faj viselkedésének és ökológiájának mélyebb megértéséhez is.

A FEKETE GÓLYA FOKOZOTTAN VÉDETT MADÁRFAJ MAGYARORSZÁGON.

Ez azt jelenti, hogy a faj megóvása kiemelten fontos természetvédelmi feladat. A HNPI munkatársainak mostani felfedezése újabb bizonyíték arra, hogy a faj még mindig megtalálja azokat a természetes élőhelyeket, ahol biztonságosan fészkelhet és táplálkozhat.

Fekete gólya

Következetes munka hozta meg a sikert

Tihanyi Gábor, a Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársa, aki a felfedezést dokumentálta, elmondta, hogy az ilyen megfigyelések rendkívül értékesek a természetvédelem számára. A hosszú távú monitoring adatok segítenek abban, hogy a szakemberek pontosabban felmérjék a faj elterjedését, szokásait és a természetvédelmi intézkedések hatékonyságát.

Ez a felfedezés is rámutat arra, hogy mennyire fontos a természetvédelmi őrszolgálat munkája, és hogy a hosszú távú, következetes adatgyűjtés milyen jelentős eredményeket hozhat a természetvédelem terén. Az őrszolgálat munkatársai továbbra is elkötelezetten dolgoznak azon, hogy megóvják Magyarország természeti értékeit, és biztosítsák a ritka és veszélyeztetett fajok fennmaradását.

Az ilyen és ehhez hasonló eredmények erősítik a reményt, hogy a természetvédelmi erőfeszítések hosszú távon sikeresek lesznek, és hogy a jövő generációi is megcsodálhatják majd a fekete gólya és más ritka madarak szépségét a magyar tájakon.

(Forrás: Monoki Ákos, Természetvédelmi Őrszolgálat, HNPI, Fotók, HNPI, illetve illusztráció)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Hatalmas seregben érkeznek a darvak a Hortobágyra

Erik

Fantasztikus hír! Új madárfaj fészkel a Hortobágyi-halastavon

Eszti_mav

Így repked a Hortobágyon a mentett fekete gólya

magyarallatvedo