Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos májusban jelentette be, hogy megnyílt a pályázati felület a civil szervezeteknek szóló 500 millió forintos keretösszegű pályázaton, majd július elején már eredményeket is hirdettek. A pályázat részleteiről, céljairól és fejleményekről kérdezte hírportálunk a kormánybiztost.
Erkölcsi és anyagi megbecsülés
„Legelső alkalommal 2022-ben tudtunk kiírni kifejezetten állatvédőknek szóló pályázatot 500 millió forintos keretösszeggel, ami hatalmas sikerrel zárult, hiszen 187 nyertes szervezetet tudtunk támogatni. Mindig elmondom, hogy a civil szervezeteknek rengeteget köszönhetünk az állatvédelem területén, több évtizedes gyakorlati tapasztalataik elengedhetetlenek ezen a területen” – mondta Ovádi. Hozzátette, hogy
a civil szervezetek anyagi és erkölcsi megbecsülését prioritásnak tartja,
ezért mindig keresik a további támogatási lehetőségeket.
„Az első pályázatunkról rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk, de a munka nem állhatott itt meg. Kikértük a szervezetek véleményét, hogy milyen módosításokat, javaslatokat tartanának fontosnak egy következő pályázaton. Így tudtunk olyan támogatási rendszert kialakítani, ami a lehető legkedvezőbb számukra, hozzájárul mind a rövid, mind a hosszú távú célkitűzéseik eléréséhez” – hangsúlyozta a kormánybiztos.
Folyamatosan utalják a támogatásokat a nyertes pályázóknak
Mint hírportálunk is beszámolt róla, idén májusban újabb 500 millió forintos keretösszegű pályázatot hirdettek meg. Az elnyert összeget a nyertesek a működéshez és programokhoz kapcsolódó költségekre használhatják, továbbá ivartalanításra és állategészségügyi szolgáltatásra is fordíthatják, valamint állatmenhelyként vagy természetvédelmi mentőközpontként szolgáló saját tulajdonú vagy bérelt ingatlan fejlesztését, férőhelybővítését is finanszírozhatják belőle.
A pályázatra 283 kérelem érkezett be, és minden érvényes pályázat – összesen 277 – nyertes lett.
„Az idei pályázatba az állatvédő szervezetek mellett be tudtuk vonni a segítőkutyákkal foglalkozó szervezeteket is. De szép számmal voltak vadon élő állatokkal vagy haszonállatokkal foglalkozó egyesületek vagy alapítványok is. Az ivartalanításra is kiemelt hangsúlyt fektettünk. A nyerteseknek az elnyert összeg minimum 20%-át erre a célra kell fordítaniuk, ami nélkülözhetetlen a kóbor állatok számának csökkentéséhez. Örömmel mondhatom el, hogy az egyszerűsített pályázatnak köszönhetően a nyertes szervezetek már több mint fele megkapta az elnyert forrást, az összegeket folyamatosan folyósítjuk számukra” – számolt be a fejleményekről Ovádi Péter. Kiemelte, hogy így két év alatt közel 1 milliárd 200 millió forintot tudtak az állatvédő civil szektornak juttatni.
Magyar Állatvédelem