A Jane Goodall Intézet Természet- és Környezetvédelmi Egyesület szerint a Fenékpusztán történt lefoglalás szakszerűsége hivatalos oldalról nem vitatható, de az állatok szempontjából nem volt szerencsés, és egyáltalán nem volt állatbarát módszer.
Mint írják, a Jane Goodall Intézet vezetősége, munkatársai és önkéntesei, nehéz szívvel nézték azokat a képsorokat és videókat, melyeket a fecskék helyzetéről mutattak a médiában, amit a hidegebbre fordult időjárás okozott. Látták azt a heroikus küzdelmet, amit magánszemélyek és civilek végeztek ebben az időszakban.
Véleményük szerint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság részéről az állatok lefoglalásának szakszerűsége hivatalos oldalról nem vitatható, de az állatok szempontjából nem volt szerencsés, és egyáltalán nem volt állatbarát módszer. Kiemelik:
igazából figyelmen kívül hagyták azt, hogy élőlényekről, érző lényekről van szó.
Az egyesület kéri, hogy a Fenékpusztai Madárgyűrűző állomás részére mielőbb történjen meg az engedély biztosítása. Emellett ha szükséges az állomás infrastruktúrájának fejlesztése is, hogy az ideihez hasonló havária helyzet esetén intézkedni tudjanak, és elvégezhessék a védett madaraink mentését.
Szeretnék, hogy minden esetben az élet védelme legyen az elsődleges, ugyanúgy mint ahogy ezt az emberi életeket veszélyeztető katasztrófahelyzetek esetében alkalmazni szokták a hatóságok.
Remélik, hogy az intézkedő szervek és az emberek jószándékkal, de a szabályok és előírások betartásával cselekednek majd a jövőben is. Ezzel megmenthetjük ezt a csodálatos madárfajt, akik segítenek bennünket a szúnyogok, és egyéb kellemetlen élőlények elleni biológiai védekezésben is -zárul a közleményük.
A lefoglalásról korábban közelményt adtak ki
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság korábbi közleményében kiemeli, hogy a madármentő állomások működésének feltételeit jogszabályok határozzák meg. Ide tartozik pl. az állatorvosi felügyelet biztosítása, melyeknek a fenékpusztai madárgyűrűző és madármentő állomás többszöri felszólítás ellenére sem tudott eleget tenni. Emiatt a Zala Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztálya az állomás működésének korlátozását rendelte el. Ennek keretében rendelte el a hatóság a (véleményük szerint) jogszabályoknak nem megfelelően tartott védett és fokozottan védett madarak lefoglalását és elszállítását.
Így reagáltak a madármentők
A Zaol telefonon érte el Benke Szabolcsot, a fenékpusztai madárgyűrűző állomás vezetőjét, a Magyar Madártani Egyesület helyi csoportjának vezetőjét, aki így nyilatkozott: valóban nincs meg jelenleg a hatósági engedélyük a működésre, de már folyamatban volt annak megújítása, csak valahol elakadt az ügy. S bár a jog betűjének így nem felelt meg a működésük, el tudták látni a feladataikat.
20-25 éve működtetik az állomást, még gólyaszaporulat is volt náluk, ami azt jelenti, hogy a madarak igazán jó helyen voltak, tette hozzá.
Nekik a madarak az elsők, fogalmazott, semmi nem hiányzott, ami a madarak jóllétét, ellátásukat akadályozta volna.
Magyar Állatvédelem