Egyre gyakrabban merül fel Magyarországon is, hogy szükséges lenne az állatrendőrség felállítására. Azonban mi lenne a feladata az állatvédelmi tisztviselőknek? Az Egyesült Államokból hozott példán keresztül mutatjuk ezt be, a The Balance Careers honlap összesítése alapján.
Az állatvédelmi tisztviselők munkájuk során az állatvédelmi törvények betartatásával járulnak hozzá a közbiztonsághoz. Az állatvédelmi tisztként végzett munka nagy kihívást jelent, tudnia kell kezelni mindenféle állatot, a háziállattól a vadon élő állatokig.
Az állatvédelmi tiszteket általában egy megye, egy város vagy a kormány alkalmazza. A kezdő tisztségviselők feljebb juthatnak a ranglétrán felügyelői vagy vezetői pozíciókba is. A felsőbb szintű állatellenőri pozíciókban dolgozók lehetnek vezető állatvédelmi tisztviselők, koordinátorok, felügyelők vagy a műveletek igazgatók.
Az állatvédelmi tisztviselő feladatai
Általában a következő feladatok ellátására van szükség:
• Veszélyes vagy kóbor állatok befogása
• Állatkínzás eseteinek vizsgálata
• Az érvényes állami, megyei és városi állatvédelmi törvények és előírások betartatása
• Szakértői vallomások tétele a bírósági ügyekben
• A csapdába esett állatok megmentése
• Jelentések készítése
Szolgálatuk alatt az állatvédelmi tisztviselők gyakran kommunikálnak a lakossággal. Figyelmeztethetik a tulajdonosokat a gondozásukban lévő állatokkal való rossz bánásmód miatt, de el is távolíthatják az állatokat a gondatlan tulajdonostól. A tisztek oktatásokat is tarthatnak a közösségek számára olyan témákban, mint az állatokkal kapcsolatos törvények és különböző állatjóléti kérdések.
A vadon élő állatok esetében a tisztek feladata az állatok elhelyezése – sokan az élőhelyük elvesztése miatt, vagy táplálékot és menedéket keresve kerülnek lakott területre.
Oktatás, képzés és képesítés
Az állatvédelmi tisztviselőknek ismerniük kell a legkülönfélébb állatfajokat, de ismeretekkel kell rendelkezniük az elsősegély nyújtásról, az állatok gondozásáról, az emberséges befogási technikákról, az állatok viselkedéséről, a közösségi kommunikációról, az állatkínzás eseteinek vizsgálati eljárásairól és a törvényekről.
A rendőrségen, állatorvosként, vadgazdaként, menhelyvezetőként vagy bármilyen más, az állatokkal kapcsolatos területen szerzett tapasztalat csak pluszt jelent. Sok pályára lépő állatvédelmi tiszt további gyakorlati tapasztalatokat szerez azáltal, hogy önként jelentkezik a helyi menhelyeken és más, mentéssel kapcsolatos szervezeteknél.
magyarallatvedelm.hu