A kihalás szélén álló papagáj fiókák keltek ki egy angol állatkertben! A különleges Mitchell-lóri fajnak mindössze 7 példányát találták meg 3 éve természetes élőhelyén, Balin!
Elképesztően ritka állatok láttak napvilágot az angliai Chester Állatkertben – írja az IFLScience. Az intézmény új bejelentése szerint idén szeptemberben két Mitchell-lóri (Trichoglossus forsteni mitchellii) kelt ki náluk, amelyek a világ leginkább veszélyeztetett élőlényei közé tartoznak.
A ritka jövevények közül az első szeptember 9-én kelt ki, testvére pedig két nappal később.
Szerencsére az állatkertekben és parkokban fogságban tartott egyedek formájában létezik egy biztonsági hálót alkotó populáció, amely létfontosságú a faj jövőbeli fennmaradása szempontjából.
A Mitchell-lóri a skarlátmellű lóri (Trichoglossus forsteni) alfaja, és a szakértők szerint már csak néhány példánya él Indonéziában, Bali és Lombok szigetén.
A papagájok populációja az illegális vadkereskedelem miatt csökkent le drasztikusan, mivel színes tollazatuk kelendő díszállattá teszi őket. A Chester Állatkert több másik létesítménnyel együtt a Mitchell-lórik megmentésén dolgozik, amelyben a két új jövevény is fontos szerepet kap majd a jövőben.
„Indonézia számos madara mára nagyrészt eltűnt erdei lakóhelyéről. Ezért több mint egy évtizede dolgozunk együtt jávai partnereinkkel, a Cikananga Természetvédelmi Tenyésztőközponttal. Célunk, hogy megmentsük a madarakat, és hogy biztosítsuk a szaporításukhoz szükséges készségeket a saját hazájukban. Ennek a munkának része a helyi közösségekkel való együttműködés is. Megpróbáljuk megváltoztatni a kultúrát, és a madarak csapdázásától a védelmükhöz való hozzájárulásig mindenen változtatni, ami önmagában is hatalmas feladat” – mondta Andrew Owen, a Chester Zoo madárvédelmi vezetője.
(Forrás: IFLScience, Fotók: Chester Zoo, Klaus Rudloff)