Image default

Állatcsepészeknek “köszönhető”, hogy új tobzoskafajt fedeztek fel Kínában

Állatcsepészeknek “köszönhető”, hogy új tobzoskafajt fedeztek fel Kínában! Az eddig ismeretlen tobzoskafajt a kutatók a pikkelyekből kinyert genetikai minták alapján azonosították. 

A kínai Jünnan tartományban és Hongkongban lefoglalt, csempészett tobzoskapikkelyek molekuláris vizsgálata révén felfedezett új faj a rejtélyes ázsiai tobzoska, azaz latinul a Manis mysteria nevet kapta – közölte az MTI

A kutatás eredményét nemrég publikálták a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban. A felfedezés jelentőségét kiemeli, hogy

legutóbb több mint száz éve fedeztek fel új fajt a tobzoskafélék között, a fülöp-szigeteki tobzoskát.

 

A tobzoskák a legkeresettebb állatok az illegális kereskedelemben

A hangyákkal, termeszekkel táplálkozó állat pikkelye keratinból, az emberi körmöt is alkotó anyagból áll, és a hagyományos kínai gyógyászatban igen nagy a kereslet iránta.

A tobzoskahús pedig luxuscsemegének számít a kínai és más ázsiai országok gasztronómiájában.

23 tonnányi tobzoska-pikkely csempészése miatt ítéltek börtönbüntetésre 17 embert Kínában. Az összesen 28 millió dollár értékű pikkelyt 2018-ban és 2019-ben Nigériából vitték Kínába, Vencsou városába. A pikkelyeket szeletelt gyömbérek közé rejtették – közöltük a megdöbbentő esetet tavaly.

A csempészek közül két férfit 13 és 14 év börtönbüntetésre ítéltek, a többiek 15 hónaptól 12 évig terjedő börtönbüntetést kaptak.

Kína 2020 júniusában jelentette be, hogy a tobzoska védett állatnak számít, és a továbbiakban az állatot nem lehet felhasználni a hagyományos kínai orvoslásban.

A tobzoska a kihalás szélére került az illegális vadászat miatt, leginkább húsa és pikkelye miatt keresték. Utóbbi gyógyászati hatásáról nincs tudományos bizonyíték.

A járvány kezdetén még arról szóltak a hírek, hogy a koronavírust talán egy tobzoskától kapta el az ember, és így terjedt el a vírus a vuhani piacról. Erre vonatkozóan azóta sincs bizonyíték, mindenesetre Kína azóta megtiltotta a vadállatok ételként való értékesítését a piacokon.

A tobzoska mind a nyolc faja – négy afrikai és négy ázsiai – szerepel a veszélyeztetett fajok vörös listáján, közülük hármat a súlyosan veszélyeztetettek közzé soroltak a szakemberek.

(Forrás: MTI)

Magyar Állatvédelem