Nagy-Britannia legmagányosabb juha bujkálni kényszerül, mivel állatvédők szerint kihasználnák őt.
Fionát, a juhot a hétvégén biztonságban kimentették egy meredek szikláról a skót Felföldön – de az állatvédők nem örülnek annak, hogy hol fogják elhelyezni.
Fionát, a birkát azután mentették meg, hogy több mint két éve magára maradt a skót Felföldön a hétvégén. A híres anyajuh britek ezreinek figyelmét keltette fel, miután lehozták a Cromarty Firth sziklánál rekedt juhot. A juh két éven keresztült tengődött a szikla lábánál. Akkor az ország legmagányosabb birkájának nevezték el, és online petíciót indítottak a megmentésére.
A sok sikertelen mentési kísérlet ellenére senki sem tudta elérni a szakadék alján, ahol partra vetették. Volt elég tápláléka, de semmiféle társasága nem volt. A napokban öt farmer csőrlőkkel 250 métert vontatva mentette ki a juhot.
Véletlenül vette észre egy kajakos
Két évvel ezelőtt, nem sokkal eltűnése után egy Jillian Turner nevű kajakos véletlenül meglátta a Cromarty Firth partján, miközben a közelben evezett. Szívszorító módon a kétségbeesett Fiona segítségért kiáltott hozzá. Turner jelentette Fiona hollétét a helyi állatvédelmi hatóságoknak. Így kezdődött a hosszú logisztikai harc, hogy visszakapják. Ez a terület hírhedten nehezen megközelíthető mind szárazföldről, mind tengerről.
Azonban sem az SSPCA (a legnagyobb skót állatvédő szervezet), sem a parti őrség nem rendelkezett elegendő erőforrással egy ilyen nehéz művelethez. Az állat tulajdonosa és dolgozói is többször sikertelenül próbálkoztak, hogy megmentség Fionát.
Ezen a héten Cammy Wilson, Graeme Parker, Als Couzens, Ally Williamson és James Parker farmerek úgy döntöttek, hogy maguk végzik el a munkát. Ketten közülük a szikla tetején maradtak egy csörlővel, míg a többiek lementek a juhért -számol be az Explorersweb.
Egy barlangban találtak rá. Elég nehéz volt a benőtt bundája miatt, ami megnehezítette a feladatukat. Ettől eltekintve teljesen egészséges volt, bár valószínűleg örömmel csatlakozott a többi juhhoz. Csordaállatként szüksége is volt erre. Ezt követően a megmentői egy farmon lévő állatsimogatóba vitték, ahol megnyírták, kellő élelmet és „szállást” is kapott.
Elkezdődik a harc a juhért
A mentés után vita kezdődött, arról hogy hol fogják elhelyezni. Az aggodalmat azzal magyarázzák, hogy a juhot „kizsákmányolnák” és „látványossággá” válna, ha egy ismert állatsimogatóban helyeznék el – írja a BBC.
A korábbi videóban az látható, hogy az állatvédők megmutatják, hogy hol található Fiona, de nem ők hozták fel és mentették meg az állatot.
Ez ellen tiltakoznak az állatvédők – ide kerülne Fiona
A szélsőséges módszereiről is ismert Animal Rising csoport vasárnap tiltakozást tartott a Dalscone Farm nevű állatsimogatónál. Szóvivőjük azt mondta: „Azt akarjuk, hogy Fiona ne állatsimogatóba, hanem egy menhelyre kerüljön”.
Ben, a Dalscone Farm tulajdonosa egy videóban elmondta, hogy a dolgozók és a családtagok „megfélemlítve” érezték magukat a tüntetők miatt, akik drónnal és „Szabadságot Fionának” feliratú táblákkal tüntettek a farmnál. A farm vezetése azt tervezte, hogy Fionát egy különálló karámba helyezik el, és idővel állatorvosi felügyelet mellett más állatokkal is megismertetik.
A Facebookon közzétett videóban azt mondta: „Ötcsillagos otthont fogunk adni Fionának, csodálatos barátokat fogunk szerezni neki. Jelenleg nyilván zárva vagyunk. A simogató télire bezárt, a következő öt hónapban rengeteg ideje lesz Fionának, hogy beilleszkedjen. Senki sem fogja zaklatni, csak megismerkedünk vele, hagyjuk, hogy a saját dolgát csinálja. Szó szerint a lehető legjobb otthont adjuk neki, amit csak kaphat.”
Reagáltak az állatvédők – kommentcsata kialakulóban
A videó alatti kommentben az Animal Rising szervezet, Ezt írta: „Az, hogy egy állatsimogatóban látványossággá teszik, nem méltányos eredmény Fiona számára, akinek már két évnyi elhanyagolással és elszigeteltséggel kellett szembenéznie. Csak annyit kérünk, hogy az eredeti megállapodásnak megfelelően vigyék egy menhelyre. Mint tudja, van még szabad hely, és még mindig elismerést kaphat a mentésért.”
Mire a válasz nem késett az állatsimogatótól:
„Dalscone tavaszig zárva tart, így 5 hónapja van arra, hogy hozzászokjon a személyzethez, a többi állathoz és a környezetéhez, mielőtt a közönség személyesen is láthatja őt. Naponta etetik és a legjobb ellátásban részesül. Mindezt nyíltan és átláthatóan megosztják a közösségi médiában. Egyszerűen nem értem, hogy a jelenlegi álláspontja hogyan egyeztethető össze a csoport céljaival?”
Magyar Állatvédelem