Hazánkban kipusztulóban lévő, fokozottan védett lápi pócokat telepített a MATE! A cél a fokozottan védett, nemzetközi jelentőségű lápi póc (Umbra krameri) hazai állományának megőrzése és gyarapítása a faj hosszú távú fennmaradása érdekében.
A MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézete és a Gödöllői Botanikus kert együttműködés keretében dolgoznak a fokozottan védett lápi póc és a természetes élőhelyén már kipusztult rakovitzai kele megmentése érdekében – írja közösségi oldalán a MATE.
Mint írják, 2008-ban a veresegyházi Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület elindította a Lápi póc Fajvédelmi Mintaprogramot, melynek célja a fokozottan védett, nemzetközi jelentőségű lápi póc (Umbra krameri) hazai állományának megőrzése és gyarapítása a faj hosszú távú fennmaradása érdekében. A programba 2009-ben bekapcsolódtak a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Campus (MATE SZIC – volt Szent István Egyetem) és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, kutatói.
A program keretén belül a 2022. évi lápi póc szaporításból származó felnevelt utódok egy része a MATE Gödöllői Botanikus Kert dísztavaiba is került. Az idei évben a szaporításra felhasznált anyahalak az itt ivaréretté váló állományból származtak. Védett körülmények között szaporított és nevelt lárvák egy része a szülők származási helyére (Szadai Mintaterület, n=450), míg másik része a gödöllői Botanikus Kert egyik dísztavába került (n=500) telepítésre. Ősszel tervezik a kutatók megvizsgálni a telepített halak megmaradását, valamint növekedési képességüket.
A rakoviczai kele megmentésén is dolgoznak
Mint hangsúlyozták, az idei esztendőben egy másik közös együttműködés is indul. A rakovitzai kele (Scardinius racovitzai) melegkori maradványfaj, mely kizárólag a Nagyvárad melletti Püspökfürdő mindössze 1 ha vízfelületű természetes termálvizű tavában fordult elő. A termálvízhez alkalmazkodott, bennszülött halfaj püspökfürdői élőhelye a termálforrások elapadása (illetve eltúlzott kitermelése) miatt 2022-ben kiszáradt. A helyi Körösvidéki Múzeum biológusai akváriumokba mentették a tóban élő védett hal néhány példányát.
2013-ban a Mohamed bin Zayed Species Conservation Fund (MBZSCF) támogatásával és a Vivariul Muzeului Țării Crișurilor (Körösvidéki Múzeum) vezetésével egy román-magyar együttműködés indult, melynek célja a faj megmentése. A volt SZIE Halgazdálkodási Tanszékének munkatársai (ma MATE AKI Természetesvízi Halökológiai Tanszék) 20 racovitzai kele behozatalára kaptak engedélyt. A tanszék munkatársainak laboratóriumi körülmények között jól sikerült az eredeti élőhelyi feltételekhez hasonló környezetet biztosítani, valamint szaporodásra késztetni a rendkívül érzékeny fajt, így esély nyílt arra, hogy a védett reliktumfaj megmeneküljön.
Az idei évben a MATE AKI Természetesvízi Halökológiai Tanszék egy újabb MBZSCF-támogatást szerzett és most a fő cél a különböző szervezeteknél lévő, akváriumokban fenntartott populációk (Magyar-Osztrák-Román együttműködés; MATE, Tiergarden Schönbrunn, Vivariul Muzeului Țării Crișurilor, Akvarium Galati) tovább szaporítása, valamint a faj élőhelyi igényeinek megfelelő tavak kiválasztása és telepítési kísérletei. Fontos és kiemelt szerepet játszik a programban a MATE Gödöllői Botanikus Kertje, amely biztosítja, hogy a nyári-őszi időszakban az általa gondozott dísztavakban telepítő állományt nevel (környezetgazdagítás).
(Forrás: MATE)