Image default

Háromlábú pávián lett az év állata a Nyíregyházi Állatkertben!

Háromlábú pávián lett az év állata a Nyíregyházi Állatkertben! Az anyapávián egy balesetben vesztette el a lábát még kiskorában, de így is nagy odaadással nevelte fel két csemetéjét!

A Nyíregyházi Állatpark dolgozói megválasztották a 2023-as év állatát. A győztes egy különleges nőstény pávián lett, aki kiskora óta három lábbal él egy baleset miatt – írja közösségi oldalán az állatkert. 

Nem volt egyszerű a döntés, de a Nyíregyházi Állatpark dolgozói több mint ötszáz faj ötezer példányát számláló gyűjteményéből választotta ki a 2023-as év állatát. A tíz legnépszerűbb állat között szerepelt a Taquka nevű Kodiak medve, Aman, az indiai orrszarvú, Kwanza, az afrikai elefánt és Gio, a szumátrai tigris is.

Végül azonban a legtöbb szavazatot nőstény pávián nőstény kapta meg.

A park állatorvosainak és gondozóinak napi gondoskodásának köszönhetőn a jelenleg tízéves nőstény állat teljes jogú tagja lett a százfős páviáncsapatnak, ráadásul idén ikerszüléssel örvendeztette meg a park dolgozóit, és nagy odaadással nevelte fel két csemetéjét, így ő lett az év állata.

Különleges állat a pávián

A páviánokról mindenekelőtt azt kell tudni, hogy többféle pávián is létezik. A szakemberek megkülönböztetik a galléros páviánt (Papio hamadryas), a guineai páviánt (P. papio), az Anubisz-páviánt (P. anubis), a sárga páviánt (P. cynocephalus) és a medvepáviánt (P. ursinus), valamint a kissé távolabbi rokonságukba tartozó dzseláda páviánt (Theropithecus gelada) is – írja honlapján az Budapesti Állatkert.

A galléros páviánok több szempontból is érdekes állatok. Maga a faj a hímek jellegzetes szőrgallérjáról, illetve sörényéről kapta a nevét. Egyes vélemények szerint ez a szőrzet inspirálta az ókori Egyiptom parókadivatját is (más vélemények szerint inkább a núbiai hajviselet), amelyre viszont a Kleopátra-frizura vezethető vissza. A hím páviánok emellett tekintélyes méretű szemfogakkal is rendelkeznek, amelyek méretüket tekintve az oroszlánéval vetekszenek.

A galléros pávián őshazája Afrika északkeleti része, de vadon élő állományai előfordulnak az Arab-félsziget déli csücskében, Jemen és Szaúd-Arábia területén is. Ide valószínűleg még az ókorban telepítették be őket. Az ókori Egyiptomban egyébként is nagy becsben tartották ezeket az állatokat. Sok helyen házikedvencek voltak, és egyes vélemények szerint némelyiküket gyümölcsszedésre is idomították. A páviánok emellett az óegyiptomi kultuszokban, vallásos hiedelmekben is megjelentek. Általában Thot istenséghez kapcsolták őket, akit ugyan legtöbbször íbiszfejjel ábrázoltak, de időnként páviánfejjel, illetve pávián alakban is. A páviánok a túlvilággal kapcsolatos elképzelésekben is helyet kaptak. A mumifikáláskor a testből kivett belső szerveket befogadó négy kanópuszedény egyike általában páviánfejet ábrázoló fedőt kapott: ebben a tüdőket helyezték.

(Forrás: Nyíregyházi Állatkert Facebook, Fotó: Hegedűs Máté ( a páviáncsapat egyik gondozója)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Megnyílt a Jégvilág Interaktív Állatbemutató a Nyíregyházi Állatparkban!

Erik

Imádnivaló sivatagi rókák születtek Nyíregyházán

Erik

Szépen cseperedik Aman, a Nyíregyházi Állatkert másfél éves indiai orrszarvú borja

Erik