Image default

Hatalmas óriáskalmár tetemét mosta partra a tenger Tenerifén!

Hatalmas óriáskalmár tetemét mosta partra a tenger Tenerifén. A közel másfél méteres kalmárt egy népszerű helyi strandon fedezték fel járókelők. 

A gerinctelen állatvilág leghatalmasabbra növő faja, a titokzatos óriáskalmár a nagy mélységek lakója. Ezért sem véletlen, hogy amikor egy-egy példány szem elé kerül, az kisebb szenzációnak számít.

Elpusztult óriáskalmárra bukkantak a Kanári-szigetekhez tartozó Tenerife déli részén – írja a Canarian Weekly. A szigetnél globálisan nézve meglehetősen gyakran észlelik a ritka fajt.

A nagyjából 1,4 méter hosszú, elhullott példányt El Médano egyik strandján találták meg járókelők. Az állatról készült fotót a Médano Coffeeshop nevű Facebook-oldalon osztották meg – szúrta ki a 24.hu. írását a Halazin.

A Tenerife és La Gomera közötti csatorna az egyik legnépszerűbb hely a világon a faj megfigyelésére.

NÉMELYIK HELYI PÉLDÁNY KAROKKAL EGYÜTT AKÁR 7 MÉTER HOSSZÚRA IS MEGNŐHET.

Az állatok viszonylagos sokasága arra utal, hogy egy nagy populáció él erre, amely a csatorna mélyén ideális élőhelyet talál a szaporodáshoz és táplálkozáshoz.

A Kanári-szigetek vizeiben fogott egyedek átlagos testmérete 1,4 méter, ehhez adódik hozzá a nyolc kar és a zsákmány elfogására használt két hosszabb, visszahúzható kar hossza.

A LEGNAGYOBB PÉLDÁNYOK AKÁR 100 KILOGRAMMOT IS NYOMHATNAK.

Az óriáskalmárok a mérsékelt égövi vizekben élnek, és extrém esetben elérhetik a 18 méteres hosszúságot és 275 kilogrammos tömeget. A fajt a bolygó egyik legnagyobb gerinctelen élőlényének tartják, szemei pedig a legnagyobbak az állatvilágban. Bár az egyedek hatalmasak, mélységhez kötődő életmódjuk miatt nem könnyű vizsgálni őket.

A ragadozó életmódot folytató óriáskalmárok veszélyességéről megoszlik a tengerbiológusok véleménye. Élőhelyük miatt eleve valószínűtlen a velük való randevú, de egyes tengerbiológusok úgy vélik, hogy potenciálisan veszélyesek lehetnek az emberre és a kisebb csónakokra is – írta az Origo.

Az eddig ismert legnagyobb óriáskalmár maradányai egy nagy ámbráscet (Physeter macrocephalus) gyomrából kerültek elő, köztük egy 40 (!) cm átmérőjű szem. A nagy ámbráscetek, a világtenger legnagyobb húsevő ragadozói akár 1500-2000 méter mélyre is lemerülnek, hogy rábukkanjanak a kedvenc zsákmányukra, az óriáskalmárra – írták.

(Forrás: 24.hu/ Halazin)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Közel 3000 méter mélyen „pózolt” a kamerának a különleges Dumbó-polip

Erik

A vízi élővilág 95 százaléka elpusztult a kamcsatkai ökológiai katasztrófában

magyarallatvedo

Állatvédők tiltakoznak a spanyol polipfarm ellen, mert kegyetlenül tenyésztenék a nyolckarúakat

Erik