Image default

Így segíthetjük a kertünkben „vendégeskedő” sünöket ősszel

Így segíthetjük a kertünkben „vendégeskedő” sünöket ősszel! Bár most még javában tart a vénasszonyok nyara, hamarosan eljön az őszi kertrendezés ideje, nemsokára pedig egyre hűvösebbek lesznek a nappalok is. A sünök nemsokára gallyakból, száraz levelekből fészket készítenek maguknak. A puha, meleg vacokban akár öt hónapot is átalusznak.

A Sóstó Vadvédelmi Központ közösségi oldalán adott hasznos ötleteket a kertünkben vendégeskedő sünik téli „lakhelyének” előkészítéséhez.

Mint írták, a télre náluk maradó sünöknek elkészült a kinti telelőrész. Nem igazán bonyolították túl, mert nem is kell. Néhány ág és az udvarunk fáiról lehulló levél alkotja a remek búvóhelyet – osztották meg.

A kertben hasonló módon segíthetjük őket a legegyszerűbben, hagyjunk számukra egy háborítatlan kupacot az egyik szegletében. A leveleket amúgy sem érdemes mindenhol összegyűjteni és mindenáron megszabadulni tőle, mivel ott hasznos tápanyag ahol lepottyanhat. Használjuk inkább fel, ahol van rá lehetőség! – javasolták.

Nagyon fontos, hogy a kertben összegyűjtött, jó ideje ott álló levélkupacokat ne égessük el!

A sünök nem tudnak kimenekülni a lángokból, ugyanis, ha veszélyt éreznek, rögtön összegömbölyödnek és mozdulatlanná válnak, így elevenen megsülnének tűzben.

Segítsünk a táplálkozásukban is

Az ősz másik kihívása a sünök számára a téli nyugalmi időszakra való felkészülés. Ezek az állatok ugyanis késő ősztől kora tavaszig téli álmot alszanak, nem is annyira a hideg, hanem inkább a táplálék szűkössége miatt. A télre való felkészülés jegyében ilyenkor annyit esznek, amennyit csak tudnak, hogy elegendő tartalékot halmozzanak fel a szervezetükben a téli álom időszakára. A szakembereknek az a tapasztalatuk, hogy november elejére legalább 350-400 grammot kell nyomniuk az állatoknak.

HA EZT NEM ÉRIK EL, AKKOR MINDENKÉPPEN ÉRDEMES SEGÍTENI NEKIK.

A házilagos „sünmentést” azonban senkinek sem javasolják a szakemberek. Ráadásul a Magyarországon honos sün természetvédelmi oltalom alatt áll. Otthoni tartása még akkor is a jogszabályokba ütközik, ha az a legjobb szándékból történik. Az állatkerti szakemberek így azt javasolják, hogy a segítségre szoruló állatokat inkább az állatkert bemutató mentőközpontjába, a „Sünispotályba” vigyék be.

(Forrás: Sóstó Vadvédelmi Központ Közösségi oldala)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Aranyos videón mutatják meg az érdi állatvédők, ahogy visszanyeri a szabadságát a két kis mentgett sün tesó!

Erik

Négy kicsi sünivel lepte meg a gondozóit a Fehér Hollóban a mentett tüskés mama!

Erik

Halálra rugdosott egy sünit – nem tudta megmagyarázni, hogy miért

Viki