Épp időben jött a segítség, és jó eséllyel meggyógyul a légpuskával meglőtt szürke gém!
„Tegnapelőtt egy szürke gémről érkezett bejelentés, aki egy vastelepen kolbászolt, és úgy tűnt, nem tud elrepülni. Megkértem Ildi barátnőmet hogy nézzen rá, fogja meg, mert ha nem repül, biztosan baj van.” – kezdte közösségi posztját a Tollas Barát Madármentés néhány napja.
Kitaláljátok mi a baj?
Igen, légpuskalövedéket találtak a testében az Exo-Pet Állatgyógyászati Centrum-ban…..
A körülményekhez képest jól van, a lövedék csontot nem ért, most erősítjük mert lábra állni nem tud a fájdalomtól és a gyengeségtől…. – tették hozzá.
Bízunk benne, hogy felépül!
Állatvédők mentettek szürke gémet év elején Budapesten!
Egy jószándékú állatbarát hívta az állatmentőket, hogy egy szürke gém sétál előttük át a zebrán a fővárosban.
Az újpesti Állat- és Természetvédelmi Őrszolgálat nem mindennapi mentés részleteit közölte közösségi oldalán év elején. Még őket is meglepte, hogy egy szürke gém szorult segítségre, Budapesten.
Mint bejegyzésükben írták:
“Miközben reggel óta zajlanak a macska befogások a Csatornázási Művek előtti részen, érkezett egy hívás, amiről elsőre mi sem gondoltuk, hogy lehetséges. A bejelentő a vonal végén elmondta, hogy egy szürke gém sétált át a zebrán előttük. Egyik autónkat kivontuk a macska projektből, és útnak indítottuk.
A helyszínen megdöbbenve tapasztaltuk, hogy valóban egy gém, aki messziről pingvin is lehettet volna, álldogál az út szélén. Elég legyengült, és a mozgása is furcsa volt, ezért a befogás mellett döntöttünk. Már csak a balesetveszély miatt is. Ahogy tudunk róla orvosilag is nyilatkozni, írjuk a friss híreket.“
Hálás köszönet a mentésért!
A szürke gém
A szürke gém (Ardea cinerea) Közép-Európában még gyakorinak tekinthető nagyobb testű vízimadár. Hangja rekedtes “krekk”, melyet röptében is hallat. Halakban gazdag vizek közelében mindenütt megtelepszik ez az alkalmazkodóképes madár. A szürke gémek többsége Dél- és nyugat -Európában telel,
de hazánkban rendszeresen itt is marad télen.
A szürke gémnek naponta kb. fél kilogramm állati eredetű táplálékra van szüksége. Főleg halakra vadászik, de rovarokat, pockokat, egereket és madárfiókákat is megfog – jellemzi a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.
Az MME leírása alapján a szürke gém a legelterjedtebb gémfélénk, amely jól alkalmazkodik akár az emberi környezethez is. Leggyakoribb a nagy folyók mentén, költési idő után azonban minden vizes élőhelyen előfordul, sokszor még szántókon és gyepeken is megfigyelhető. A védelemnek és a jelentősebb vizes élőhelyek rekonstrukcióinak köszönhetően állománya növekszik. A párok jelentős része nagy, vegyes gémtelepeken költ, melyek jórészt védett területeken találhatók vagy ismertek a természetvédelmi szakemberek előtt.
A fővárosban is van egy félvad állománya az állatkerti tavon, ahonnan a madarak kijárnak táplálkozni a Dunára és más vizes területekre. Viszonylag nagy fészkét általában magasabb fák csúcsának közelében építi, de alkalmazkodik a helyi viszonyokhoz, így akár egész alacsonyan is költhet. 3-6 tojásából a fiókák 24-25 nap alatt kelnek ki. A szülők közösen gondozzák őket, 7-8 hét múlva pedig elhagyják a fészket.
(Forrás: Tollas Barát Madármentés, Állat- és Természetvédelmi Őrszolgálat)