A MAVED Magyar Macskavédő Közhasznú Alapítvány egy rendkívül fontos témára hívja fel a figyelmet közösségi oldalán. Több évtizedes berögződést kívánnak tisztázni arról, valóban árt-e a magzatnak, ha macska van a családban. Íme minden, amit a toxoplazmózis és a macskák kapcsolatáról a terhes nőkre nézve tudni kell.
Az egyik leggyakoribb és legkárosabb elgondolás, amit nap mint nap hallhatunk magunk körül, leegyszerűsítve valahogy úgy hangzik, hogy a macska fertőző, veszélyes a terhes nőkre. Egyes esetekben azzal is találkozhatunk, hogy a macska egyszerűen fertőző, „betegségeket terjeszt”, ezért veszélyes bármely ember számára. Sokan ezért tartózkodnak még attól is, hogy egyáltalán hozzáérjenek egy macskához.
Mindig van mivel riogatni a kismamákat
“Alapvetően azt kell leszögezni elsőként, hogy ez a félelem indokolatlan, mert ez csak egy tévhit, egy legenda” – írja közösségi oldalán a MAVED. Hozzáteszik, mint minden legenda, ez is egy alapvetően igaz állításból ered, amivel riogatni lehet az embereket.
Ebben az esetben az igazság annyi, hogy valóban, létezik egy toxoplazmózis nevű parazita fertőzés. Ennek végső gazdája a macska, de köztigazdája lehet gyakorlatilag bármilyen melegvérű állat, így az ember is. Ez a fertőzés a terhesség korai szakaszában vetélést, később a magzat károsodását okozhatja.
“Azonban ez csak akkor fordulhat elő, ha a terhes nő nem védett a toxoplazmózis ellen” – emelik ki.
Hozzáfűzik, ennek a valószínűsége viszont elég kicsi, mivel a legtöbb ember élete során már találkozott a fertőzéssel és így védetté vált. Ennek a fertőzésnek ugyanis, egyáltalán nem az egyetlen, de még csak nem is az elsődleges forrása a macska, pontosabban a macska ürüléke.
Hogyan lehet elkapni a toxoplazmózist?
Legkönnyebben nyers hús vagy mosatlan zöldség, gyümölcs fogyasztásával lehet megfertőződni. Nem véletlen, hogy a toxoplazma-fertőzésen átesettek legtöbbször üzemi konyhán, éttermekben dolgoznak nyers hússal és zöldségekkel.
A MAVED szakértő felhívják a figyelmet arra, hogy a védettséget, vagy annak hiányát egy egyszerű vérvizsgálattal ki lehet mutatni, az ember és a macska esetében is.
Tehát aki emiatt aggódik, az le tudja teszteltetni magát és a macskáját.
Ha a terhes nő védett, akkor minden további aggódás felesleges. Ha csak a macska védett, akkor attól a macskától biztosan nem leszünk betegek. Viszont, a fent említett módokon továbbra is össze tudjuk szedni a toxoplazmózist, ezért óvatosnak kell lennünk.
Nyers hústól hamarabb kapjuk el a fertőzést, mint a macskától
“Ugyanakkor, lássuk be, hogy a nem megfelelően elkészített hús, vagy a mosatlan zöldség fogyasztása sokkal valószínűbb, mint az, hogy puszta kézzel fogdossuk egy olyan macska ürülékét, aki éppen fertőző” – magyarázzák. Kiemelik,
ha egy macska át is esik a fertőzésen, egész élete során, akkor is csak két hétig fertőz.
Minezek alapján tehát egyértelműen állítják, hogy az a társadalmunkba égett tévedés, mi szerint „terhes lettem, ki kell dobni a macskát”, semmilyen szinten nem állja meg a helyét. Ezen kívül, mindenki megnyugodhat, ha olyan helyre megy vendégségbe, ahol macska van, attól önmagában biztosan nem fog toxoplazmózist kapni. Még akkor sem, ha órákig egy légtérben tartózkodik a macskával.
Magyar Állatvédelem