Image default

Hatalmas siker ennek a magyar állatvédelmi központnak a működése, látványosak az eredmények is

A nyár folyamán több mint kétszáz rákosi viperát engedtek szabadon a Rákosi Vipera Védelmi Program keretében. A védett állatok két nemzeti park összesen hat élőhelyére kerültek.

201 rákosi vipera kezdhette meg önálló és szabad életét

A Rákosi Vipera-Védelmi Központ és az itt zajló munka a fajmegőrzési program meghatározó részét képezi. A Központban született és nevelkedett kígyók az ivarérett kor elérése után, a számukra létrehozott és fenntartott fokozottan védett élőhelyekre kerülnek. Kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy

az ott élő állományok megerősödjenek és genetikai sokféleségüket megőrizzék, ezáltal pedig a populációk hosszútávon is fennmaradhassanak.

Az állatvédelmi központ tájékoztatása szerint hosszú évek óta zajlik a tervezett és tudatos munka. Ennek eredményeként idén összesen kétszázegy rákosi vipera foglalhatta el helyét a természetben. A július és augusztus hónapok során elengedett kilencvenöt hím és százhat nőstény a Fertő-Hanság Nemzeti Park és a Kiskunsági Nemzeti Park

összesen hat élőhelyén kezdhette meg önálló és szabad életét.

A Hanság és a Kiskunság ad otthont a rákosi viperáknak

„A Hanságban két kibocsátási helyszínen összesen ötvenkét kígyót engedtünk el, melyből huszonhét nőstény és huszonöt hím ivarú volt” – írja a Rákosi Vipera Védelmi Központ. Úgy tudni, közülük három egyedet rádiótelemetriás jeladóval is elláttak annak érdekében, hogy sorsukat az elengedést követően is hétről hétre figyelemmel lehessen kísérni.

A szabadon engedett állatok négy évesnél idősebbek voltak,

és köztük öt gravid, vagyis vemhes nőstény is volt. Az átlagosan tíz utódos alomszámmal kalkulálva így további nagyjából ötven kisviperával növekedett a területre kikerülő kígyók száma.

A Kiskunságban négy élőhely összesen száznegyvenkilenc – közülük három jeladóval ellátott – rákosi viperával lett gazdagabb.

Itt hetvenkilenc nőstény és hetven hím kezdhette meg az ismerkedést az élőhelyekkel.

Ezeken a területeken az elengedett kígyók nagy része legalább négy éves volt. Mellettük esélyt kaptak fiatalabb – egy, két és három éves, valamint az idei évben, a kibocsátást megelőzően alig egy hónapja született – társaik is. Az elengedett nyolc gravid nősténytől további nyolcvan kisvipera születhetett ezeken a területeken.

Hatalmas sikerrel folyik a tudatos viperamentés

„A tavalyi gyakorlathoz hasonlóan a mesterséges üregek fölé idén is védőhálók kerültek, melyek az üreg környékét védik a ragadozóktól” – teszik hozzá a védelmi központ.

A hivatalos adatok szerint a program indulása óta eltelt közel húsz év alatt összesen kilencszázhét rákosi vipera került tizenegy természetes élőhelyre. Ezekből négy a Hanság, hét pedig a Kiskunság védett gyepein található.

Magyar Állatvédelem, fotók: Rákosi Vipera Védelmi Központ

KAPCSOLÓDÓ

Több mint kétszeresére nőtt az állatbarát iskolák és óvodák száma egyetlen év alatt

Eszti_mav

Rákosi vipera vagy rézsikló? – Így különböztethetjük meg őket

Eszti_mav

Az állatvédelem a kulcs a sikeres bűnmegelőzéshez?

Eszti_mav