Az Állatorvostudományi Egyetem második alkalommal indította el a Szolgálati kutyák és lovak, az állatvédelem szerepe a bűnmegelőzésben című fakultatív tantárgyát. A kurzus nyitóeseményén Rambo, a rendőrség szolgálatában álló, ukrajnai háborúban megsérült kutya látogatta meg a hallgatókat.
Rambo története lenyűgöző: az ukrajnai háború alatt, Harkivban sérült meg, ahol fél fejét súlyos sebesülések érték. Az angol orvosok műtéti beavatkozással mentették meg az életét, majd hosszú rehabilitáció következett.
A Német Juhászkutya Fajtamentés Alapítvány gondoskodott róla, míg végül a Budapesti Rendőr-főkapitányság fogadta be, hogy a bűnmegelőzési és terápiás programokban részt vegyen. Bár korábban nem volt rendőrkutya, a sérülése után lett azzá, bebizonyítva, hogy még a fogyatékossággal élő állatok is képesek teljes értékű életet élni,
sőt, akár szolgálati állatként is kiválóan helytállhatnak.
„Kulcsfontosságú, hogy az állatorvos hallgatók megismerjék a szolgálati állatok nem mindennapi életét és speciális igényeit. Ezek az állatok különleges körülmények között élnek és dolgoznak, ezért állatorvosi szempontból is különleges figyelmet igényelnek.” – nyilatkozta Vetter Szilvia, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának vezetője, a fakultáció tantárgyfelelőse.
Hozzátette, a hallgatók így már a képzésük során betekintést nyerhetnek abba, hogyan gondoskodhatnak majd a későbbiekben ezen állatok speciális egészségügyi szükségleteiről.
Ezzel pedig hozzájárulhatnak azok hosszú távú jóllétéhez és hatékony szolgálatához.
A „Szolgálati kutyák és lovak, az állatvédelem szerepe a bűnmegelőzésben” című fakultatív tantárgy keretében a félév során több szakértő osztja meg tapasztalatait a hallgatókkal. Az első alkalommal Osztoicsné Czéder Andrea r. alezredes, a BRFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője az állatvédelem és bűnmegelőzés összefüggéseiről tartott előadást, míg Deskó Gyula r. alezredes, Rambo vezetője a jelen lévő szolgálati kutya segítségével mutatta be a szolgálati állatok bűnmegelőzésben betöltött szerepét.
Magyar Állatvédelem, fotók: ÁTE