Image default

Néhány hónapos késéssel ugyan, de a román civilek is kiállnak Brüsszellel szemben a farkasokért

A farkasok védettségi szintjének csökkentésére irányuló brüsszeli javaslat elutasítását kéri a Natura 2000 Szövetség a bukaresti környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztériumtól. Ezt a WWF Románia, a civil összefogás egyik tagszervezete (néhány hónapos csúszással) közölte.

Mi is beszámoltunk, hogy az Európai Bizottság tavaly decemberben kezdeményezte a farkasok nemzetközi státuszának a jelenlegi szigorúan védettről védettre módosítását a megnövekedett populációkra vonatkozóan.

A magyarok decemberben már tilatkoztak

A WWF Magyarország tavaly decemberben kifejezte aggályait: A javaslat a faj magyarországi védelmét ugyan nem érintené a gyakorlatban, de mivel a magyar és a Szlovákiában élő farkasállomány összefüggő populációt alkot, egy ilyen döntés negatív hatással lehet erre a farkasállományra is – jelezték.

A természetvédelmi világszervezet romániai irodájának közleménye szerint “semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá” a farkasok védettségi szintjének csökkentését.

Ezt szerintük a vadászok és gazdák nyomásának engedve akar Brüsszel bevezetni.

Felidézték, hogy 2006-ban, 2018-ban és 2022-ben a bizonyítékok hiánya miatt utasította el az EB a korábbi hasonló próbálkozásokat. Arra sincs bizonyíték, hogy a szelektív, ellenőrzött vadászat hatékony és fenntartható megoldás lenne a populáció szabályozására. Valamint a nagyragadozók és az állattartók közötti konfliktusok megelőzésére.

Romániában 3000 farkas él

A Natura 2000 Szövetség arra hivatkozik, hogy az EU-ban élő 60 millió juhnak mindössze 0,065 százalékát pusztították el farkasok. Az állatartók veszteségei pedig alacsonyabbak azokon a területeken, ahol a nagyragadozók jelenléte folyamatos volt, azokhoz képest, ahonnan az elmúlt 50 évben eltűntek és később visszatértek. Az ilyen károkat szerintük a természetes zsákmány elérhetőségét célzó intézkedésekkel lehet megelőzni.

A jelenlegi becslések szerint a romániai állomány mintegy 3000 példányra tehető. Bár a Conservation Carpathia alapítvány mérése szerint a Déli-Kárpátokban lévő élőhelyeken a farkaspopuláció (100 négyzetkilométeren 2,35 egyedből álló) sűrűsége elmarad az olasz Appennin-hegységben vagy az amerikai Yellowstone-parkban regisztrált adattól, és becslések szerint a romániai farkasok teszik ki az európai állomány mintegy 35 százalékát.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Bezárt máramarosi bányából kiömlött tisztítatlan bányavíz okozta az észak-erdélyi folyószennyezést

magyarallatvedo

12,6 kilogrammos tumort távolítottak el egy németjuhászból

magyarallatvedo

Nem egyből kilövik, hanem csapdával próbálják elkapni a jeddi medvét!

Erik