A Fővárosi Állatkert vízidisznói nagyon kedvelik a hűsítő időtöltést. Éppen ezért a Dél-Amerika kifutóban, ahol több más állatfajjal, tapírokkal és nagy marákkal élnek társbérletben, a medence mellett sárfürdőzési lehetőséget is biztosítanak nekik.
A vízidisznók a ma élő legnagyobb termetű rágcsálók. A nagyobb példányok akár 60 kg-nál is nehezebbre nőhetnek. Dél-Amerika trópusi területein, olyan élőhelyeken őshonosak, ahol a folyók, vagy a síkságokat gyakran elöntő belvíz miatt a vizes élőhelyek kihívásaihoz kellett alkalmazkodni. A vízidisznók ujjai között úszóhártyák feszülnek, szemük, fülük és orrnyílásuk pedig a fej tetején helyezkedik el, majdnem úgy, mint a vízilovaknál vagy a krokodiloknál – olvasható az intézmény közleményében.
A vízidisznók másik neve, a kapibara, amely a legtöbb európai nyelvben használt, nemzetközi műveltségszónak számít, eredetileg a vízidisznók élőhelyének őslakosai által beszélt tupí, illetve guaraní nyelv szókészletéből ered. Ugyancsak a tupíból/garaníból származik néhány további, vándorszóként az egész világon elterjedt, így a magyar nyelvbe is bekerült állatnév, például a jaguár, a pirája, az aguti és a tapír is.
A Fővárosi Állatkertben nagy hagyománya van a vízidisznók tartásának. Közel huszonöt éve a Dél-Amerika kifutóban láthatók, ahol több más, szintén Dél-Amerikában őshonos fajjal, tapírokkal és vízidisznókkal élnek együtt. Ezen a férőhelyen nemcsak medencét biztosítunk az állatok számára (amit a vízidisznók gyakran igénybe is vesznek), hanem dagonyázásra is van lehetőség. A sárfürdő pedig szintén kedvelt foglalatosságuk, különösen akkor, amikor meleg idő van.
(Forrás, fotók: zoobudapest)
magyarallatvedelem.hu