Péntektől három napon át rendezi meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve az Országos Sasszinkront, a Magyarországon telelő sasok éves számlálását.
Kezdődik a sasszinkron
Az MME 2004-ben indította el a legfontosabb, részben már évtizedek óta ismert sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő, úgynevezett szinkron felmérését. Ehhez az Európai Unió által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében 2018-ban a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak.
Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Ezeken legnagyobb számban rétisasok figyelhetők meg, mivel a nem vonuló hazai fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak.
A második leggyakoribb itteni faj a parlagi sas.
Ennek állandó hazai költőállományához szintén csatlakoznak a kárpát-medence más országaiból származó egyedek is. Bár ritkaságnak számít, de minden évben előfordul néhány szirti sas és fekete sas is. A felmérések során a sasok mellett mind a 17 Magyarországon rendszeresen telelő nappali ragadozómadár-faj egyedeit számba veszik majd a szakemberek.
A számlálás kiemelt faja idén az év madarának választott kerecsensólyom lesz. A kerecsensólyom felmérésére és védelmére irányuló tevékenységek az Észak-Alföldön az Európai Unió és a Magyar Állam által támogatott LIFE SakerRoads projekt keretében zajlanak 2023 és 2028 között.
A megfigyelési eredmények összesítését követően a sasleltár várhatóan februárban készül el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatása szerint.
Magyar Állatvédelem