Image default

Szépen cseperednek a Miskolci Állatkert egyik kedvencei, a nagy marák!

Szépen cseperednek a Miskolci Állatkert egyik kedvencei, a nagy marák! Idén összesen 3 kölyök született, akik közül a legfiatalabb augusztus végén jött a világra.

A dél-amerikai pampák élővilágát bemutató kifutónkban a guanakók és a nanduk mellett nagy marák is otthonra leltek – írja honlapján a Miskolci Állatkert. Ezeknek a nagytermetű rágcsálóknak az egyedszáma az elmúlt időszakban örvendetes módon megnövekedett az állatkertükben: idén összesen 3 kölyök született, akik közül a legfiatalabb augusztus végén jött a világra.

A nagy mara (Dolichotis patagonum) a tengerimalac-félék családjának második legtermetesebb tagja a kapibara után. Családi csoportokban él Dél-Amerika száraz, füves élőhelyein, a pampákon. Ezek a családok rendszerint nagyobb csapatokba verődnek, amelyek akár több tucat egyedet is magukba foglalhatnak. A kölykök bő három hónapos vemhességet követően, nagyon fejletten jönnek a világra, hiszen születésüket rövidesen már követni tudják szüleiket.

Állatkertük nagy maráinak létszáma az elmúlt egy évben megduplázódott, hiszen az ősz során a Brnoi Állatkertből érkezett egy nőstény a régebb óta náluk élő egyedekhez, míg idén összesen már három alkalommal jött a világra egy-egy utód a csapatban.

Így jelenleg nyolc egyedet láthatlak látogatóink állatkertben.

A Fővárosban is gyarapodik a nagy mara-csapat!

A Dél-Amerika kifutóban lakó nagy maráknál is gyermekáldás volt a közelmúltban: már négy kölyök van és továbbiak születésére is számítanak – írta év elején örömmel a Fővárosi Növény-és Állatkert.

Mint írták, bár más állatainkhoz hasonlóan a nagy maráknak otthont adó kifutónál is ismertető táblák mutatják be az ott lakó fajokat, gyakran hallják, hogy látogatóik inkább találgatásokba bocsátkoznak ennek az állatnak a láttán. A dologból általában valami olyasmi kerekedik ki, mintha ebben az állatban a nyulak, az őzek és a kenguruk jellegzetességeit fedeznék fel egyszerre. A nagy mara azonban még akkor sem nyúl, ha néha pampanyúlnak is szokták nevezni, az őzekkel és a kengurukkal pedig végképp nincs rokonságban.

A nagy mara bizony egy rágcsáló!

Ez az állat ugyanis egy rágcsáló. Méghozzá viszonylag nagyobb termetű, mert a vízidisznókat és a hódokat nem számítva nemigen akad olyan a rágcsálók között, amely a nagy maránál nagyobbra nőne – jegyzik meg.  Dél-Amerikában, annak is a déli részén, leginkább Patagóniában őshonos. Nappal aktív, és szeret is napfürdőzni, amit mostanában egyre gyakrabban láthatnak az Állatkertünkben lakó nagy maráknál is. Növényevő állat, étlapján elsősorban fűfélék szerepelnek.

A rágcsálók között eléggé szokatlan módon monogám párokat alkot. Gyakran több párból, illetve a kölykökből álló lazább közösségeket is alkot. A nőstények 13-15 hétig vemhesek, a kicsik pedig aránylag fejletten jönnek világra és gyorsan növekednek. Előfordul, hogy egy-egy üregben, kotorékban több szülő utódai is rejtőznek, de a szülők persze mindig megismerik a sajátjukat.

Nagy maráinknál eddig négy kölyköt figyeltek meg, de további kicsik születése is várható. Persze most még nem mindig lehet egyszerre az összes jövevényt látni- jegyezték meg. Előfordul, hogy egy részük a földalatti üregben tartózkodik, de ahogy egyre gyakrabban örülhetünk szép, napsütéses időnek, úgy a mara kölykök is mind több időt töltenek a felszínen, a kifutó olyan részein, ahol a nagyközönség is jól láthatja őket.

Az állatkertben a nagy marák a Dél-Amerika kifutóban láthatók. Ők társbérletben élnek több más, szintén azon a kontinensen honos állatfajjal, így a vízidisznókkal, illetve a tapírokkal is.

(Forrás: Miskolci Állatkert, Fővárosi Állat-és Növénykert)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

A Fogarasi-havasokban engedik szabadon a miskolci bölényt

Erik

Két David-szarvas is született a Miskolci Állatkertben!

Erik

Sivatagi hiúz született Miskolcon!

Erik