Új fajt fedeztek fel a tudósok az óceán mélyén. A furcsa kinézetű tengeri férget 1000 méteres mélységben találták meg.
Új fajt fedeztek fel az óceán sötét mélységében, ahová már a napfény sem jut le – írja a Science Alert forrásait idézve a 24.hu. Az állatot Costa Rica partjainál találták meg, egy olyan helyen, amelyről egykor azt hitték, túl zord ahhoz, hogy bármi is megéljen ott.
A kutatók azóta viszont már 48 korábban ismeretlen fajt azonosítottak a területen. Közülük a legújabb egy Pectinereis strickrotti nevű féreg. Amint egy új tanulmányból kiderül, a P. strickrotti példányait először nagyjából 1000 méteres mélységben pillantotta meg Bruce Strickrott búvárhajó pilóta, akiről a fajt elnevezték. A tudósok számos fényképet és videót készítettek az egyedekről, sőt néhányat még elkapniuk is sikerült.
A P. strickrotti egy soksertéjű (Polychaeta) gyűrűsféreg. Hosszú testét két oldalt rengeteg csonkláb borítja.
Mivel a kutatóknak kizárólag hím példányokat sikerült megfigyelniük, úgy gondolják, hogy a nőstények a tengerfenékbe ásva élnek és a hímek is csak azért kezdenek el úszni felnőtt korukba, hogy partnert találjanak a szaporodáshoz.
A Greg Rouse tengerbiológus vezette kutatócsoport munkája ismét bebizonyította, mennyire kevéssé ismerjük a Föld vizeit. A mélyben tapasztalható hatalmas nyomás és sötétség ugyanis szinte ellehetetleníti ezen részek vizsgálatát, ami miatt a tudósok szerint csupán az óceánok területének 5, élővilágának pedig mindössze 10 százalékát ismerjük.
Pár napja száznál is több új fajt fedeztek fel a kutatók Új-Zélandnál!
Több tucat puhatestűt, három halat, egy garnélafélét és egy lábasfejűt is azonosítottak.
Egy 21 fős kutatócsoport februárban indult expedícióra Új-Zéland mellett, a Bounty-árok jórészt feltérképezetlen vizein, abban a reményben, hogy új fajokat fedeznek fel – közölte a Telex. A munka meghozta a gyümölcsét. Vasárnap bejelentették, hogy száz új fajt sikerült detektálniuk. Ez a szám pedig valószínűleg még nőni fog, ahogy az összegyűjtött mintákat elemzik, írta a The New York Times.
Mint megjegyzik, több tucat puhatestű, három hal, egy garnélaféle és egy lábasfejű egyelőre a mérleg, jelentette be az Ocean Census óceáni élet felfedezésével foglalkozó szervezet, az Új-Zélandi Víz- és Légkörkutatási Nemzeti Intézet, illetve a Te Papa Tongarewa Múzeum.
Találtak olyan élőlényeket is, amelyeket egyelőre nem sikerült beazonosítaniuk. Az egyik ilyen egy csillag alakú, nagyjából egy centiméter átmérőjű állat, egyelőre úgy gondolják, hogy valamiféle korall lehet – jegyezte meg a Telex.
Csak töredékét ismerjük az óceáni fajoknak
Becslések szerint több mint kétmillió faj élhet az óceánokban, ezeknek egyelőre csak körülbelül tíz százalékát ismerjük. Nagyon fontos, hogy többet tudjunk meg a vízi élőlényekről is, mert a tengeri ökoszisztémák olyan funkciókat látnak el, amelyek támogatják az életet a Földön. Például élelmiszer-alapanyagot biztosítanak milliárdok számára, megkötik a szenet, vagy szabályozzák az éghajlatot. Tudjuk, hogy a tengeri élőlények világa hanyatlik, viszont ahhoz, hogy ezt meg tudjuk akadályozni, a jelenleginél jobban kell ismernünk őket.
Az Ocean Censust tavaly alapította a Nippon Alapítvány, egy japán jótékonysági szervezet, és az Egyesült Királyságban működő Nekton óceánkutató alapítvány. Amikor megkezdte munkáját, az Ocean Census azt a célt tűzte ki, hogy egy évtized alatt legalább 100 000 új tengeri fajt találjon. A csoport leginkább azokra a területekre összpontosít, ahonnan egyelőre nagyon kevés mintát sikerült gyűjteni.
A februári expedíció során a kutatók először képalkotó rendszerrel és videokamerákkal térképezték fel a területet. Így ellenőrizték, az biztonságos-e a felszereléseik számára, és hogy biztosra menjenek: nincsenek sebezhető állatközösségek, amelyek potenciálisan sérülhetnek egy expedíció során.
Ezután bevetették a mintavevő eszközt, amelynek két hálója van: az egyik közel dolgozik a tengerfenékhez, a másik pedig egy méterrel felette. Ahogy siklik az óceánfenéken, felkavarja a közelében élő állatokat, a háló pedig begyűjti őket. A nagyobb állatok felkutatásához a tudósok más módszereket is alkalmaztak, például csalihálót.
A kutatók 1791 mintát gyűjtöttek a 4800 méteres mélységben. Ez nagyjából megfelel az Alpok legmagasabb csúcsának, a Mont Blancnak – írják.
A tudósok szerint az expedíció nagyjából a holdmissziónak felel meg – olyan keveset ismerünk még az óceánban élő fajok közül, hogy nagyjából annyira feltérképezetlen a terület ilyen szempontból, mint a világűr.
(Forrás: Science Alert/24.hu, Telex, Címlapfotó: ROUSE ET AL., / PLOS ONE)