Image default

Vérszomjas ragadozó, hihetetlenül jól tájékozódik és 450 millió éve él a Földön

Vérszomjas ragadozó, hihetetlenül jól tájékozódik és 450 millió éve él a Földön! Ez az állat a tengeri ingola, amely tökéletes túlélő.

Van egy állat, amely már olyan régen a Földön van, hogy jóval a dinoszauruszok, és még megdöbbentőbb módon a fák előtt a bolygónkon élt – írja az IFLScience. A tengeri ingola elnevezésű állkapocs és csontok nélküli, vérszomjas élősködő szuperképessége pedig az, hogy képes bárhonnan visszatalálni az édesvízbe.

Az angolnaszerű lény valójában élő fosszíliának tekinthető, mivel az ordovíciumból származik, körülbelül 450 millió évvel ezelőttről.

A 24.hu említi meg, hogy a furcsa, angolnára hasonlító lény a hihetetlen életútjukról kapta a nevét, amelyet mindig édesvízi folyókban és patakokban kezdenek, mielőtt a Csendes-óceánba vándorolnának.

A testvégződésüknél furcsa, mondhatni harmadik szemmel rendelkező állatok egy életen át vándorolnak az óceán felé, amikor azonban elérik az ivarérettséget és készen állnak a szaporodásra, vissza kell térniük az édesvízi környezetbe.

A megfigyelések szerint a ragadozó a kör alakú, állkapocs nélküli száját tüskés tapadókorongként használja a halak és tengeri emlősök testén való élősködésre. Itt vérrel és testnedvekkel táplálkozik, amely után kör alakú seb marad a gazda testén. A tengeri ingola habár ragadozó, azonban nem öli meg áldozatát, mivel parazita, így élő gazdatestre van szükségük, hogy táplálkozzanak. A taktika pedig úgy tűnik, működik, lévén a faj több száz millió éves.

Érdekes megjelenésű lény!

A tengeri ingola ragadozó, melynek teste angolnaszerű, páros úszók nélkül. Szája kerek, korong alakú, nyílása alsó állású. A felső állkapcsi lemez keskeny, 2 foggal, az alsón 7-8 fog van. Testének elülső részén mindkét oldalon 7 kopoltyúnyílás van. Homlokán egy páratlan orrnyílás található. Nyelve henger alakúan megvastagodott, és szarufogakkal van ellátva; gyűrű alakban rendeződnek. Két hátúszója van, ezek egymás közelében helyezkednek el. Az elülső nyelvlemez közepén nincs beszögellés. A szívótölcsérré fejlődött száj szélén rojtszerű nyúlványok, belső oldalán pedig erőteljes, fekete szarufogak találhatók. A tengeri ingola színezete kora és előfordulási helye szerint változó, többnyire világosszürke vagy világoszöld fekete márványozással. Hosszúsága 50-70 centiméter, néha 1 méter.

Vándorhal, amely édesvizekben ívik. Ehhez (márciustól június végéig) behatol (beúszik vagy beviteti magát pl. lazacokkal) a folyók alsó szakaszára. Az ívásra kis csoportok gyülekeznek össze kavicsos helyeken. 1 milliméteres ikráit (a nőstény nagyságától függően 34 000-240 000 darabot) sekély gödrökbe rakja. A lárva 1-2 hét alatt kel ki; 2-5 évig az iszapban vagy a homokban él, és ott az iszap szerves törmelékanyagai mellett apró állatokat eszik. A 15-20 cm hosszt elérve átalakul; ennek befejeztével a tengerbe vonul. 3-4 évesen ivarérett; az ívás után elpusztul.

(Forrás: IFLScience/24.hu/Wikipédia)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

5+1 tanács, hogy miért kérjük állatorvosunk segítségét a paraziták elleni védekezéshez

Marci

10 dolog, amit tudnod kell, ha parazita támadta meg a kedvencedet

Eszti_mav

Aprócska vérszívó okozhatja kedvenced halálát – Így védheted meg őt a veszélytől

Eszti_mav