Tematikus sétákkal és más foglalkozásokkal is várja a tanulmányi csoportokat a Budapesti Állatkert, amely a közelmúltban tette közzé az idei tanévre szóló zoopedagógiai programkínálatát. Szeptember 14-én nyílt napon mutatják be az igénybe vehető lehetőségeket a tanároknak, tanítóknak és óvodapedagógusoknak.
Az állatkertek fontos feladata az oktatás
Az ősz beköszöntével a Budapesti Állatkertben is elkezdődött a tanév. Persze nem az állatok ülnek be az iskolapadba, hanem a tanulmányi csoportok keresik fel nagy számban a városligeti intézményt.
A korszerű állatkertek egyik fontos feladata az oktatás, az ismeretterjesztés, a környezeti nevelés, illetve a környezettudatos szemlélet formálása. Ennek fontosságát az állatkertek szakmai működésének egyik legfontosabb, globális alapdokumentuma, az Állatkertek és akváriumok természetvédelmi világstratégiája is hangsúlyozza.
Az állatkertekben zajló oktatást a szakma két fő területre osztja fel.
Az egyik az informális oktatás, ami az állatok kifutóihoz, bemutatóhelyeihez elhelyezett ismertető tábláktól a különféle kiállításokon át egészen a látványetetésekig terjed. A formális, azaz szervezett keretek között zajló oktatás azonban különböző foglalkozásokból, tematikus vezetésekből áll.
Közel 75 éves a Fővárosi Állatkert zoopedagóiai munkája
A Fővárosi Állat- és Növénykertben az oktatás már az 1866-os megnyitás óta szerepel a legfőbb célkitűzések között. Mai értelemben vett zoopedagógiai munka pedig az 1950-es évek óta zajlik az intézményben. A zoopedagógia elnevezés arra utal, hogy az állatkertek sajátos bemutatási, szemléltetési lehetőségeire építve a pedagógiának egy sajátos ága alakult ki.
A Budapesti Állatkert minden év augusztusában közzéteszi a szeptembertől kezdődő tanévben elérhető pedagógiai lehetőségeket, amelyeket sok közoktatási intézménynek közvetlenül is eljuttatnak. Ez a pedagógiai kínálat egyrészt az óvodások, illetve általános és középiskolások tanulmányi csoportjai számára szervezett foglalkozásokból, tematikus vezetett sétákból áll.
A foglalkozások témaköre természetesen illeszkedik a Nemzeti Alaptantervhez és az Óvodai nevelés országos alapprogramjához,
egyúttal pedig a különböző korú gyerekek, fiatalok élettani sajátosságaihoz is.
A kínálatban vannak a biológiai sokféleséggel, a természetvédelem és a környezetvédelem kérdéseivel, illetve a felelős állattartással kapcsolatos foglalkozások is. Az Állatkert zoopedagógusai emellett tehetséggondozó szakkört is indítanak. A pedagógusok munkáját pedig segédletekkel, letölthető kiadványokkal és módszertani tréningekkel is segítik.
Az érdeklődő pedagógusoknak szeptember 14-én nyílt napot is tartanak, ahol a kert zoopedagógusai élőben is bemutatják az Állatkertben igénybe vehető pedagógiai lehetőségeket. A pedagógus nyílt napon előzetes regisztráció alapján vehetnek részt a tanárok, tanítók és óvodapedagógusok.
Magyar Állatvédelem